31 Март, 2026

Зелените казват "НЕ" на мегаломанските енергийни проекти на БСП

Зелените казват "НЕ" на мегаломанските енергийни проекти на БСП

"Не" на новите мощности, "Да" на енергийната ефективност. За това настояват от ПП "Зелените", които обявяват своята предизборна платформа до края на седмицата.

Участието си в предизборната кампанията от партията все още обмислят внимателно, но са отворени за разговори. Водеща ще е концепцията "граждани срещу мафията".

От партията са категорични, че ще имат регистрация за самостоятелно участие на изборите до 8 февруари, но не изключват и партньорство с други формации.

Сред основните акценти в предстоящата кампания ще са мерките, свързани с подобряване качеството на въздуха.

От "Зелените" разкритикуваха БСП във връзка с мегаломанските обещания за големи енергийни проекти, които били основен източник на политическа корупция.

Владислав Панев, съпредседател на "Зелените", смята, че намеренията на някои партии да възстановяват ядрените мощности са свързани с клиентелистките им интереси.

Приоритет на "Зелените" е намаляване на енергийния интензитет на индустрията ни, тъй като страната ни, заедно с Естония е водеща по този показател.

В енергийната ефективност от "Зелените" виждат възможност за създаване на работни места, обучаване на кадри и развитие на високоефективен сектор.

Трябва да минем на етап спестяване, да търсим начини да ползваме по-малко. Такъв пример за нова топлоцентрала, захранвана с чисти източници е проектът на Горна Малина.

Той е на фаза предпроектно проучване, но общината има амбицията да го реализира, а инвестициите гарантирали възвръщане на приходите за период от седем-осем години.

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Украйна все още планира да закупи руски реактори от България 

Зеленски: Украйна все още планира да закупи руски реактори от България 

Той е убеден, че България „може да помага както на украинците, така и да експортира тази помощ към други страни, включително Източна Европа и Молдова, която страда от голям енергиен дефицит"

България и Украйна подписаха 10-годишно споразумение за сигурност

България и Украйна подписаха 10-годишно споразумение за сигурност

По отношение на реакторите от АЕЦ „Белене“ Гюров каза, че българският парламент е този, който следва да се произнесе по темата

МВР: Заместник-министър Анчев е спазил сроковете за излизане от управите на дружества, в които е участвал

МВР: Заместник-министър Анчев е спазил сроковете за излизане от управите на дружества, в които е участвал

Той е подал три заявления за отстраняване на несъвместимостите, свързани със заемането на поста му