Сутринта ще се събудим с по-хладно време, ще е облачно с валежи от дъжд, но по-късно от северозапад валежите ще спират. Сутрешните температури ще са от 4° в северозападните райони до 14 - 15° в югоизточните, в София около 6°. Ще духа до умерен, в Дунавската равнина временно силен, запад-северозападен вятър с който ще продължи да нахлува студен въздух. Преди обeд в Югоизточна България все още вятърът ще е силен от юг-югозапад.
Жълт код за силен вятър и валежи от дъжд е в сила за четири области на страната за 4 февруари. Това сочи справка на сайта на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към Българската академия на науките (БАН).
Жълтият код е в сила за областите Кърджали, Хасково, Ямбол и Бургас. В тези райони ще има значителни валежи от дъжд, сумарно за денононщието 20 - 25 л/кв.м. В сутрешните часове ще продължи да духа силен южен вятър с пулсации до 24 - 25 м/сек, с тенденция към отслабване.
В останалата част от страната кодът е зелен и се очаква вятърът постепенно да спира и времето да стане по-стабилно.
От северозапад валежите постепенно ще започнат да спират, а следобeд и облачността ще се разкъса. В Източните Родопи и Югоизточна България единствено валежите ще са значителни и ще спрат едва през нощта срещу понеделник.
Над планините ще бъде облачно с валежи от сняг, в Родопите от дъжд и сняг, но след обяд от северозапад валежите ще започнат да спират. Ще духа силен запад-северозападен вятър, с който ще нахлува студен въздух, но през деня ще отслабне до умерен. Към 14 часа температурата на 1200 метра ще е около 4°, на 2000 метра минус 2°.
Над Черноморието ще бъде облачно с валежи от дъжд. Ще духа до умерен запад-северозападен вятър, но преди обeд по южното крайбрежие все още вятърът ще е силен от юг-югозапад. През деня температурите ще се понижат и към 14 часа ще са между 8° и 10°. Температурата на морската вода е 6 - 7°. Вълнението на морето сутринта ще бъде 3 - 4 бала, но ще отслабва и следобед вече ще е 2 - 3 бала.
В събота силните пориви на вятъра в почти цялата страна доведоха до обръщане на три тира, нанесоха щети на покриви и навеси, имаше много сигнали за паднали дървета и клони, най-много в районите на София и Враца. В столицата леки наранявания заради вятъра получиха две жени. Хиляди клиенти на ЧЕЗ в Северозападна България останаха без електрозахранване.
Десетки снимки и видеа публикуваха потребителите на Facebook за паднали светофарни уредби, пътни знаци, клони затиснати автомобили, откъснати ламарини от сгради и др.
Още от България
Терзиев: Не знаем как е оцененявана София по критериите за „Евровизия“
Искам да поздравя кмета Димитър Николов и Бургас, с него се познаваме много преди да стане кмет, имам огромно уважение към него и се надявам да се справят добре, каза столичният кмет
Започна опелото на убития от младежи Георги Кузев, води го митрополит Николай
Още една тъжна подробност е, че жестоко пребитият от тийнейджъри мъж ще бъде погребан точно на рождения си ден. Опелото се води от Пловдивския митрополит Николай.
Борислав Чучков: „Евровизия“ 2027 не противопоставя София срещу Бургас, тя е България
За създаване на атмосферата на трите телевизионни вечери през май предстоят месеци на подготовка, огромен технически ресурс и хиляди специалисти