15 Август, 2026

Жалят се на Цацаров – изповедник похитил монахиня

Жалят се на Цацаров – изповедник похитил монахиня

За това споделил пред нейни близки нейният брат, който вече е сезирал главния прокурор Сотир Цацаров и Пловдивския митрополит Николай, че изповедникът й "посяга сексуално, но, слава Богу, се е отървавала без полов акт". пише "Стандарт", позовавайки се на разкази на негови близки, които са изпратили до редакцията и копие от жалбата на Мирослав Ангелов от Козлодуй.

Мирослав Ангелов на пет страници разказва за проблемите на Възкресия в Калоферския манастир "Свето Въведение Богородично".

Изповедник на сестрите там е йеросимонах Василий Венков от Зографския манастир в Атон. Възкресия се оплаквала на брат си, който първо я посъветвал да се обърне към игуменията Валентина Друмева. Тя сменила килията й. На Ивановден братът отишъл в манастира, след като сестра му избухнала в плач два дни по-рано, че изповедникът пак ще ги посети в обителта. "Помоли ме да се моля за нея, понеже е отчаяна и мисли за самоубийство", разказва в жалбата си Ангелов.

Когато отишъл в манастира, говорил с игуменията, която казала, че се е разбрала с Василий. Друга монахиня - Нектария, подхвърлила, че случилото се не е било нежелано. Един вид, че Възкресия е отвърнала положително на намеците за ласки от изповедника. Разиграла се сцена, в която братът убеждавал сестра си да напусне манастира, на игуменията й прилошало, а в суматохата Нектария извела Възкресия, заключила я и повикала полиция. Братът напуснал манастира. И решил да сезира компетентните органи. Той моли митрополит Николай да я изведе от този манастир и да я пусне за известно време в родния й Козлодуй.

По непотвърдена информация в обясненията си пред полицията Възкресия не се е оплакала.

Тепърва ще става ясно дали е така.

В духовните среди Василий не се радва на добра репутация. Смятат го за вълк единак, който само формално се води в братството в Зографския манастир. Живеел си в апартамент в София, криел се и не общувал с никого. 

Версиите около скандала в Карловския манастир са няколко. Едната е, че изповедникът - отец Василий от братството в Атон, на възраст около 60-те, наистина е прекрачил тънка граница, като е посегнал на монахинята Възкресия, на 26 години.

Втората е, че жалбата е силно преувеличена от притеснения брат.

Третата - че е инсценировка, защото Атанасий, съученик на Възкресия от Козлодуй, искал да служат на Бога в един и същи град. Той първоначално бил в манастир в Поморие, но след това - преместен в Бесарабовския манастир, Русенско. В полза на тезата за интрига говорел и фактът, че монахинята не се е оплаквала на игуменията от изповедника си, а само на брат си, казват духовници.

Спешна проверка на Пловдивския митрополит Николай ще установи какви са фактите.

 

 

 

Сподели:
ТЕЦ "Бобов дол" спря работа

ТЕЦ "Бобов дол" спря работа

Същевременно прокуратурата в Кюстендил разпореди проверка по жабла на ръководството на ТЕЦ-а срещу денонощното онлайн излъчване на района на централата от камера,  монтирана на близката планина Колош

Избухна пожар до жилищни комплекси край Слънчев бряг

Избухна пожар до жилищни комплекси край Слънчев бряг

По първоначална информация пожарът е предизвикан от хора, които са се самонастанили с палатки в района. Те са евакуирани.

Терзиев: Бургас спечели, но да кажат защо избраха него?

Терзиев: Бургас спечели, но да кажат защо избраха него?

"София отговаряше на поставените критерии и представи сериозна кандидатура за домакинството. Затова за всички софиянци е важно да има прозрачност за начина, по който е взето решението", настоя столичният кмет

Коментари (0)