8 Юни, 2026

​Блумбърг: При нови санкции руската икономика ще колабира

​Блумбърг: При нови санкции руската икономика ще колабира

След случая с малоазийския самолет, заплахата от нови санкции срещу цели сектори от икономиката на Русия е напълно реална  и има реални основания бизнесът да се страхува. Това става ясно от изявление на бившия руски премиер Михаил Касянов, цитиран от Блумбърг.

"Заплахата от санкции срещу цели сектори на икономиката е реална. Има сериозни основания бизнесът да се страхува. Ако има санкции, целият финансов сектор и икономиката ще се сринат за шест месеца", каза Касянов

По думите му, ако рестрикциите засегнат целия финансов сектор, руската икономика ще колабира след 6 месеца. Касянов беше премиер по време на първия мандат на Путин - от 2001 до 2004 година.

Иначе фактът, че бизнесмените в Русия са уплашени не е изненада, друг е въпросът дали споделят това публично. Защото въпреки опасенията си, много от тях предпочитат да не ги афишират, тъй като страхът от евентуална ответна реакция от страна на правителството всъщност е по-силен.

А че има сериозна заплаха за руската икономика, се видя и преди седмица. Само ден преди инцидента със сваления самолет, Съединените щати обявиха поредната серия от санкции, в това число и срещу петролния гигант „Роснефт”.

На практика той беше "отрязан" от дълговите пазари и не може да емитира облигации с матуритет над 90 дни. Именно подобни мерки нанасят удари на руската икономика, те дестабилизират финансовите операции на цели компании, коментираха експерти. 

Сподели:
The Telegraph: Путин вероятно е пропуснал последния си шанс да излезе от войната без поражение

The Telegraph: Путин вероятно е пропуснал последния си шанс да излезе от войната без поражение

Изданието обръща внимание на думите на украинския външен министър Андрий Сибига, който заявява, че Русия е пропуснала шанса да приключи войната при приемливи условия

Европейска Армения: Партията на Пашинян  води убедително

Европейска Армения: Партията на Пашинян води убедително

Очаква се ЦИК на Армения да представи скоро първи официални предварителни резултати. 

Президентът на Финландия: Украйна е на върха на своята мощ, има седем признака за това

Президентът на Финландия: Украйна е на върха на своята мощ, има седем признака за това

Съотношението на загубите се е променило от 1:3 в полза на Украйна до 1:8 в полза на Украйна

Коментари (0)