11 Февруари, 2026

"ЧЕЗ-Прага": Ако България се оттегли от сделката, процедурата продължава с "Инерком" на Гинка Върбакова

"ЧЕЗ-Прага": Ако България се оттегли от сделката, процедурата продължава с "Инерком" на Гинка Върбакова

От чешкото дружество обявиха, че не са информирани за оттеглянето на България и продължават да проверяват възможността за държавно участие

Ако България се оттегли от сделката за закупуването на активите на ЧЕЗ в България, процедурата продължава с "Инерком" на Гинка Върбакова. Това заявиха от "ЧЕЗ-Прага" за NOVA. 
Те уточниха, че каквото и да се случи, тепърва ще се запознават със ситуацията, но договорът с "Инерком" остава в сила.

По-рано днес държавата се отказа да участва в сделката за ЧЕЗ. Финансовият министър изненадващо обяви, че било нецелесъобразно.

Заявявам категорично,че българската държава няма намерение по какъвто и да било начин да участва в придобиването - частично или изцяло, в стартирането и неприключилата сделка при оформянето на собствеността на активите на ЧЕЗ". Това каза финансовият министър Владислав Горанов по време на заседание на ресорната комисия по казуса в парламента.

Първоначално идеята беше България да придобие контролен пакет акции. За целта от "ЧЕЗ- Прага" започнаха анализ дали законът позволява подобна намеса. В официална позиция до NOVA от чешкото дружество обявиха, че не са информирани за оттеглянето на България и продължават да проверяват възможността за държавно участие.
Сподели:

Коментари (0)

Министърът на търговията на САЩ: Обядвах на острова на Джефри Епстийн, но не съм имал по-близки отношения с него

Министърът на търговията на САЩ: Обядвах на острова на Джефри Епстийн, но не съм имал по-близки отношения с него

Американски законодатели настояват Лътник да напусне кабинета на президента Доналд Тръмп, след като документи, разсекретени от Министерството на правосъдието, противоречат на по-ранните му твърдения,

Матю Уитакър: САЩ очакват от съюзниците закупуване на нови оръжия за Украйна

Матю Уитакър: САЩ очакват от съюзниците закупуване на нови оръжия за Украйна

Той също така отбеляза, че документите за гаранции за сигурността на Украйна са почти готови, но остава нерешен един въпрос преди подписването им

 Fox News: Тръмп оказва стратегически натиск върху Русия

Fox News: Тръмп оказва стратегически натиск върху Русия

Пенсионираният генерал от Военновъздушните сили на САЩ Брус Карлсън заяви това