26 Декември, 2025

​Египетската авиация с втори удар срещу позиции на "Ислямска държава" в Либия

​Египетската авиация с втори удар срещу позиции на "Ислямска държава" в Либия

Египетската авиация извърши втори удар срещу позиции на есктремистите от радикалната групировка "Ислямска държава" в Либия.

Преди ден египетската авиация бомбардира позиции на ИД в района на източния град Дерна, който е основна база на либийските джихадисти. Атаките бяха предприети часове след като "Ислямска държава" разпространи видео с обезглавяването на 21 египетски християни-копти.

Властите в Египет посочиха, че въздушните удари са, "за да се отмъсти за кръвопролитията и да се потърси възмездие от убийците".

Според експерти с въздушните удари срещу "Ислямска държава" в Либия, египетският президент Абдел ал-Сиси, който разгроми ислямистката опозиция в страната си, е станал основен съюзник на Запада срещу джихадистите, предаде АФП.

"Въздушните удари в Либия са важен нов фактор. Египет се превърна във водещ съюзник на Запада в борбата срещу ИД", заяви Зак Голд от базирания в Тел Авив Институт за национална сигурност.

Сподели:

Коментари (0)

Foreign Policy: Стратегията на Тръмп цели да разбие Европа , да даде там свобода на...Силициевата долина

Foreign Policy: Стратегията на Тръмп цели да разбие Европа , да даде там свобода на...Силициевата долина

Европейците трябва да разработят координиран списък с европейски активи, които САЩ ценят и не биха искали да загубят

Киев: Франция, Германия, Турция и Великобритания са  готови да изпратят военни контингенти в Украйна

Киев: Франция, Германия, Турция и Великобритания са готови да изпратят военни контингенти в Украйна

Това заяви в интервю съветникът на Офиса на президента на Украйна Михаило Подоляк

Путин бълнува за съвместно управление със САЩ на Запорожката АЕЦ без участието на Украйна

Путин бълнува за съвместно управление със САЩ на Запорожката АЕЦ без участието на Украйна

САЩ уж са изразили заинтересованост към оцентралата като обект за добив на криптовалута