Европейският съюз може да отмени схемата, която задължава държавите членки да приемат бежанци според предварително определени квоти. Това, според "Гардиън", ще заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск на среща на лидерите от ЕС по-късно тази седмица, посочва "Дневник".
Според изданието в четвъртък Туск ще каже на европейските ръководители, че задължителните квоти са предизвикали разделение и са били неефективни – знак, че е готов да изостави политиката, която разпали остри спорове на континента.
Туск ще определи шестмесечен краен срок за лидерите на ЕС, за да постигнат единодушно съгласие за реформите в европейската система за предоставяне на убежище, но ще предложи и алтернативи, ако няма консенсус.
"Ако няма решение... включително по въпроса за задължителните квоти, председателят на Европейския съвет ще представи друг план", се посочва в чернова на писмо от Туск до националните столици, видяно от "Гардиън".
На практика това означава премахване на задължителните квоти, защото Унгария, Полша и Чехия са против идеята за разпределяне на бежанците в блока според формула, определена от Брюксел. Туск вероятно ще срещне съпротивата на евроинституциите, включително и на Европейската комисия, отбелязва изданието.
Лидерите на ЕС въведоха задължителните квоти през 2015 г. в разгара на мигрантската криза, когато ежедневно до бреговете на Европа достигаха хиляди хора, много от които бежанци от Сирия, Ирак и Еритрея. Унгария, Словакия, Румъния и Чехия гласуваха против решението, но политиката бе прокарана с гласуване с мнозинство.
Унгария и Полша предизвикаха ЕС като не приеха нито един бежанец по схемата, която цели релокацията на около 120 000 бежанци, основно сирийци. Чехия прие едва 12. Европейската комисия миналата седмица заяви, че ще предяви иск в Съда на ЕС срещу Чехия, Унгария и Полша, защото не са изпълнили задълженията си във връзка с разселването на мигранти.
Дипломат от ЕС коментира, че някои държави членки са били изненадани от писмото на Туск, защото то не изглежда да е в синхрон с работата на министрите на вътрешните работи, които се занимават с въпроса.
Според Туск, който е бивш полски премиер, задължителните квоти са облагодетелствали твърдолинейните политици като унгарския премиер Виктор Орбан, който включи мирацията в по-широката си кампания срещу Брюксел.
През октомври Туск заяви, че постоянните квоти поставят държавите членки в почти постоянен конфликт.
В писмото, видяно от "Гардиън" се посочва, че според него "само държавите членки са способни да решат мигрантската криза ефективно". "Ролята на ЕС е да предлага пълната си подкрепа по всички възможни начини, за да помогне на държавите членки да се справят с мигрантската криза. Но ЕС няма нито капацитета, нито правните възможности да замени държавите членки".
Той ще помоли страните да вложат повече средства в схемите, които целят да задържат бежанците извън Европа.
Туск иска да има повече средства в новия седемгодишен бюджет за периода след 2021 г., който ще се обсъжда следващата година.
Доналд Туск
На практика това означава премахване на задължителните квоти, защото Унгария, Полша и Чехия са против тази идеята
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства