7 Май, 2026

"Хюриет" се сдоби с нов главен редактор след критика от Ердоган

"Хюриет" се сдоби с нов главен редактор след критика от Ердоган

Бившият главен редактор Седат Ергин бе освободен от поста си след критична статия срещу властта

Турският вестник "Хюриет" вече има нов главен редактор, след като материал в изданието предизвика недоволството на президента Реджеп Таийп Ердоган, съобщават турски медии. 

Досегашният главен редактор Седат Ергин бе освободен от поста си след като в събота изданието публикува материал със заглавие "Неспокойство в щаба на армията". Статията оценява критиката срещу армията след неуспешния опит за преврат от юли 2016 г. Сред твърденията в публикацията е това, че правителството не се допитало до военните при решението да позволи на жените военнослужещи да носят кърпи. 

Мястото на Ергин се заема от журналиста Фикрет Биля, съобщава Offnews.bg. Като причина за смяната "Хюриет" се посочва умората на Ергин.

Според изданието написаното, което провокира острата реакция на властта, е базирано на информация от генералния щаб на армията, но президентът Ердгоган заяви, че заглавието показва грубост и безхарактерност.

"Нито управлението на вестника, нито екипът има правото да напише такова заглавие. Предприети са законови стъпки и ще следим това. Защото няма право и няма власт, която да постави институциите една срещу друга", заяви Ердоган, цитиран от Ал Джазира, във вторник. Ден по-късно от "Хюриет" обявиха смяната на главния си редактор.

Изявлението на президента вкара изданието в обяснителен режим. В изявление от редакцията на "Хюриет" обясниха използването на израза за безпокойство в щаба като грешка и допълниха, че не са очаквали, че заглавието може да бъде интерпретирано по такъв начин. 

снимка: Хюриет

Сподели:

Коментари (0)

Франция премества самолетоносач в Червено море с оглед мисията в Ормузкия проток

Франция премества самолетоносач в Червено море с оглед мисията в Ормузкия проток

Нови престрелки прозучаха в понеделник, докато САЩ и Иран се борят за контрол над тесния воден път, жизненоважна артерия за световната енергия и търговия, разклащайки крехкото четириседмично примирие и засилвайки съперничещите си морски блокади

Кремъл обяви „празнично примирие“ в Украйна, но отхвърли реално прекратяване на огъня

Кремъл обяви „празнично примирие“ в Украйна, но отхвърли реално прекратяване на огъня

Решението обаче предизвика остри реакции, тъй като само дни по-рано Москва отхвърли украинско предложение за по-дългосрочно и безусловно прекратяване на огъня

Полша е готова да приеме войските, които Тръмп ще изтегли от Германия

Полша е готова да приеме войските, които Тръмп ще изтегли от Германия

Полският президент Карол Навроцки заяви, че страната може да служи като нова база за американските сили