18 Май, 2026

​Китай: Войната със САЩ не е слоган, а реална възможност

​Китай: Войната със САЩ не е слоган, а реална възможност

Китай се готви за война със САЩ заради крайните позиции на новия американски президент Доналд Тръмп по отношение на интересите на Пекин в азиатско-тихоокеанския регион.

Войната със САЩ под ръководството на Доналд Тръмп не е само слоган, а се превръща в една реална възможност, обяви висш китайски военен, съобщава The Independent.

Изявлението, публикувано в сайта на Китайската народноосвободителна армия, е отговор към все по-агресивната реторика от страна на новата американска администрация. То отразява настроенията в Централната военна комисия, най-влиятелният ръководен орган във въоръжените сили на Китай.

„Война „в рамките на този президентски мандат“ или „война, която може да избухне довечера“ – това не са само слогани, те се превръщат в реална възможност“, пише представител на отдела по отбранителна мобилизация в комисията, цитиран от South China Morning Post.

Авторът подчертава необходимостта от засилване на военното присъствие в спорните Източно и Южно китайски морета. „Съединените щати трябва да преосмислят стратегията си в азиатско-тихоокеанския региони“, посочва той.

Доналд Тръмп и членове на неговия екип често демонстрират твърдата си линия по отношение на Пекин. Американският президент нарича страната „манипулатор с валути“ и я обвинява в непочтена търговия и икономически тактики. 

Тръмп показа, че не смята да следва дългогодишната американска политика на „Един Китай“ по отношение на Тайван, който в Пекин смятат за част от територията си. Десетилетия наред американците се съобразяваха с този факт.

Държавният секретар Рекс Тилерсон пък подхвърли идеята САЩ да наложат морска блокада на изкуствените китайски острови в Южно китайско море – действие, което в Пекин могат да приемат като акт на война.

Допълнителни предположения, че Китай се готви за война се появиха тази седмица с информациите, че армията дислоцира междуконтинентални балистични ракети върху мобилни платформи. Снимки на подобно въоръжение, разположено край руската граница, се появиха в социалните мрежи. 

Сподели:

Коментари (0)

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

В продължение на десетилетия антарктическият морски лед изглеждаше забележително устойчив, като за разлика от Арктика, той дори се разширяваше между 2007 и 2015 г., но от 2015 г. насам площта му се свива рязко

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Агенция Фарс съобщава, че Вашингтон е представил списък от пет точки, включващ искане Иран да запази в действие само един ядрен обект и да прехвърли запасите си от силно обогатен уран на САЩ

Руснаци се напъхаха в газопроводна тръба и вкупом бяха заловени от украинци

Руснаци се напъхаха в газопроводна тръба и вкупом бяха заловени от украинци

Всеки тръбопровод във фронтовата зона предизвиква нездравословен интерес сред руснаците, съобщава 65-та отделна украинска механизирана бригада