8 Май, 2026

​Куба иска да върне дълга си към Чехия с ром

​Куба иска да върне дълга си към Чехия с ром

Куба иска да изплати дълга си към Чехия от ерата на Студената война в кубински ром. Това съобщи чешкото финансово министерство, цитирано от Асошиейтед прес и БТА.

Говорителят на министерство Михал Журовец заяви, че кубинските власти са предложили да върнат на Чехия 276 милиона долара дълг от периода, когато двете страни бяха част от комунистическия блок.

Ако предложението бъде осъществено, Чехия ще има достатъчно кубински ром за доста повече от век. Според чешката статистическа служба страната е внесла миналата година кубински ром на стойност над 2 милиона долара.

Журовец отбеляза, че Чехия предпочита поне част от дълга да бъде върната в пари.

В миналото Северна Корея искаше да покрие дълга си на стойност 10 милиона долара в продукти, съдържащи женшен, припомня АП. 

Сподели:

Коментари (0)

Европейска спецслужба съобщава за заговор срещу Путин - какво се знае

Европейска спецслужба съобщава за заговор срещу Путин - какво се знае

Властовата система на Путин може да се опише като пирамиди, изградени около отделни покровители и свързани както с разпределението на ресурси, така и с достъп до процесите на взимане на решения

1535-ият ден от войната. Съдбата на парада в Москва е под голям въпрос

1535-ият ден от войната. Съдбата на парада в Москва е под голям въпрос

Украински дронове и ракети поразиха най-малко пет обекта от руската нефтена индустрия и военно-промишления комплекс

САЩ заплашват да излязат от тристранния формат на мирните преговори за Украйна

САЩ заплашват да излязат от тристранния формат на мирните преговори за Украйна

Същевременно, вместо да помагат на Украйна да се защитава от руската агресия, както изисква по-специално печално известният Будапещенски меморандум, играят ролята на неутрален посредник.