5 Декември, 2025

​Литва ще издигне ограда по границата си с руския анклав Калининград

​Литва ще издигне ограда по границата си с руския анклав Калининград

Литва ще издигне ограда по границата си със силно милитаризирания руски анклав Калининград, обяви вътрешният министър Еймутис Мисюнас, цитиран от Франс прес.

"Причините са едновременно икономически - да се спре контрабандата, и политически - да се подсили външната граница на ЕС", каза министърът.

Строежът на оградата с дължина около 130 км и височина два метра ще започне напролет и би трябвало да завърши преди края на годината.

"Няма да спира танкове, но ще бъде така направена, че да е трудно за човек да я премине", уточни Мисюнас.

Разходите по строежа ще се поемат до голяма степен от ЕС, който ще отпусне 25 милиона евро, а Литва ще даде 3,6 милиона евро.

Анклавът Калининград има военно пристанище. Той е разположен между Балтийско море и две страни членки на НАТО- Полша и Литва. Отношенията между Русия и съседите й, особено балтийските страни, се изпълниха с подозрителност след анексирането на Крим от Москва през 2014 г.

Според Мисюнас оградата ще попречи на "провокации" на границата.

НАТО и САЩ разполагат войски в региона, за да успокоят съюзниците си, но Русия вижда в това "заплаха за сигурността си", заяви говорителят на Кремъл при пристигането в Полша на части от американска бронирана бригада.

Сподели:

Коментари (0)

Швеция спира помощите си за 5 страни, пренасочва ги към Украйна

Швеция спира помощите си за 5 страни, пренасочва ги към Украйна

"Украйна е най-важният външнополитически и хуманитарен приоритет на Швеция и затова правителството ще увеличи помощта."

САЩ заплашиха ЕС да се оттеглят от отбранителните програми на НАТО, поставиха условия

САЩ заплашиха ЕС да се оттеглят от отбранителните програми на НАТО, поставиха условия

Представител на алианса заяви, че европейските съюзници вече започват да поемат по-голяма отговорност за сигурността на континента, но не коментира срока до 2027 година.

ЕС глобява със 120 млн. евро платформата Х

ЕС глобява със 120 млн. евро платформата Х

Това се случи, независимо че вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс отправи строго предупреждение за „атаките“ срещу американски фирми чрез „цензура“, още преди санкцията да бъде обявена публично