18 Декември, 2025

​Над 800 души са загинали при катастрофи с Ту-154 от 2000 г.

​Над 800 души са загинали при катастрофи с Ту-154 от 2000 г.

Над 800 души са загинали от 2000 година при катастрофи със самолети от модел Ту-154, разработен по съветско време, информира ДПА. Трагичната равносметка на включва катастрофата, станала днес рано сутринта край Сочи, при която се предполага, че са загинали близо 100 човека.

Тримоторният Ту-154, създаден през 60-те години на миналия век, за да превозва над 150 души и който може да каца на писти без асфалтово покритие, бе флагман на руския въздушен транспорт десетилетия наред.

Произведени са над 1000 самолета Ту-154, но след поредица катастрофи руските власти разпоредиха през 2011 година остарелият модел постепенно да бъде изваден от употреба.

Дванадесетина големи катастрофи са станали през последните 15 години с Ту-154, сред които и катастрофата през край руския град Смоленск през 2010 година, при която загинаха тогавашният полски президент Лех Качински и още 95 представители на полския политически елит.

Международно разследване установи, че трагедията край Смоленск най-вероятно е причинена от пилотска грешка, но инцидентът засили усещането, че моделът е морално остарял, отбелязва ДПА.

Сподели:

Коментари (0)

Форумът Рамщайн с рекорден ангажимент за военна подкрепа за Украйна от 45 млрд. долара

Форумът Рамщайн с рекорден ангажимент за военна подкрепа за Украйна от 45 млрд. долара

Съюзниците на Украйна току-що се съгласиха да дарят на Киев нови оръжия и военни материали на стойност над 45 милиарда долара на 32-рата среща на групата Рамщайн. САЩ не допринесоха за това.

Доклад на Тони Блеър и Джейми Даймън: ЕС трябва да се реформира, за да оцелее

Доклад на Тони Блеър и Джейми Даймън: ЕС трябва да се реформира, за да оцелее

Докладът е изготвен с участието на бившия британски премиер Тони Блеър и американския бизнесмен и банкер Джейми Даймън

Русия удари мост в Одеска област, убита е майка, а трите ѝ деца са ранени

Русия удари мост в Одеска област, убита е майка, а трите ѝ деца са ранени

На 18 декември противникът е атакувал Одеска област с дронове, един от които е ударил цивилен автомобил, движещ се по мост