Номинираният от Доналд Тръмп за шеф на Пентагона ген. Джеймс Матис заяви, че руският президент Владимир Путин се опитва да всее разкол между страните членки на НАТО. По време на сенатските изслушвания преди утвърждаване на кандидатурата му той отбеляза, че световният ред се сблъсква с най-голямата заплаха от времето на Студената война. И тази заплаха, подчерта той, се представлява от Русия, Китай и терористичните групировки.
Отговаряйки на въпросите на сенатори, бъдещият министър на отбраната на САЩ заяви в четвъртък, че ще работи за укрепване на единството в НАТО и по-специално за подкрепа на Балтийските държави, които усещат заплаха от страна на Русия, както и за териториалната цялост на Украйна. Ген. Матис е на мнение, че САЩ трябва да засилят военната си мощ.
В същото време той изтъкна, че е съгласен с избрания президент Тръмп за подобряване на сътрудничеството с Москва по всички въпроси, по които е възможно.
Той обаче предупреди, че САЩ трябва да са готови за конфронтация с Русия в тези области, в които не могат да си сътрудничат.
Ген. Матиас бе представител и писмени отговори на въпроси до представителите на сенатската комисия по отбраната, която трябва да одобри кандидатурата му.
По въпроса за сътрудничеството с Русия той казва, че САЩ са правили това и в "най-мрачните дни на Студената война", поради което подкрепя стремежа на Тръмп да се ангажира с Русия сега.
"В същото време, когато установим други области, в които не можем да си сътрудничим, ние трябва да се конфронтираме с поведението на Русия и да се защитаваме, ако Русия избере да действа обратно на нашите интереси", декларира ген. Матис.
Тръмп, който ще встъпи в длъжност след осем дни, призна в сряда, че Русия най-вероятно стои зад хакерските атаки срещу Демократическата партия на САЩ по време на президентската кампания миналата година. Това бе първият път, когато Тръмп се съгласи със становището по този въпрос на американските разузнавателни агенции.
Матис посочи руските кибератаки и информационната война, водена от Москва, като предизвикателства за САЩ. Освен това заяви, че Русия нарушава международни споразумения, използва тактики, близки до открита война, за да дестабилизира други държави; изпраща тревожни сигнали по отношение използването на ядрени оръжия.
Председателят на сентаската комисия по отбрана Джон Маккейн, който е сред висшите републиканци, несъгласни с предварителните заявки на Тръмп за сближаване с Русия, коментира, че не би могъл да е по-щастлив от позициите, изразени от ген. Матис.
Той предупреди да не се изпада в оптимизъм за бъдещо ангажиране с Путин.
"Путин иска да е наш враг. Той се нуждае от нас като негов враг. Той никога няма да бъде наш партньор", заяви Маккейн.
Путин вярва, че укрепването на Русия означава отслабване на Америка. Ние трябва да подходим реалистично, предупреди той.
Джеймс Матис може да стане първият кадрови военнослужещ начело на Пентагона от половин век насам. Според американското законодателство ако кандидатът за министър на отбраната е бил военнослужещ, той трябва да е подал оставка от военна служба поне седем години преди да заеме политическия пост. За да стане ген. Матис министър на отбраната, Сенатът трябва да приеме специално решение или да направи изключение от закона.
Джеймс Матис е подал оставка от морската пехота през 2013 г., а дотогава е оглавявал Централното командване на САЩ.
Бъдещият директор на ЦРУ посочи Русия сред комплексните заплахи за САЩ
Избраният от Доналд Тръмп за нов ръководител на ЦРУ Майк Помпейо смята, че САЩ са изправени пред множество комплексни заплахи – от агресията на Русия до Иран и Китай, който "създава реални напрежения".
Отклонявайки се от заявената цел на Тръмп за търсене на по-близки отношения с Русия, Помпейо посочи, че Русия се "налага агресивно" по света, като "нахлува и окупира Украйна, като заплашва Европа и не прави почти нищо, за да унищожи "Ислямска държава""
Той обещава, че ЦРУ ще предоставя на правителството точен и проницателен анализ на дейността на Русия.
Помпейо нарича Иран "все по-дързък и подривен играч в Близкия изток, който подклажда напрежения" със сунитските съюзници на САЩ. Той предупреждава, че Китай също предизвиква напрежение като засилва военната си мощ, разширява икономическото влияние и дейностите си в Южнокитайско море и в киберпространството.
Майк Помпейо е републиканец, член на Конгреса и бивш офицер от американската армия.
Неговото изслушване в четвъртък стана ден след избухналия скандал с "руското досие" за Тръмп – изтекла информация за непотвърдени данни за това, че Русия е събирала компромати за Тръмп. Избраният президент гневно отхвърли тези твърдения и влезе в директен конфликт с разузнавателните агенции, обвинявайки ги, че са помогнали да изтичане на подобна информация и че използват практики на нацистка Германия.
В подготвената си встъпителна реч Помпейо отбеляза, че ЦРУ не прави политика по отношение на никоя страна. "Това, какво да се прави с Русия, е политическо решение, но същественото е, че агенцията ще предоставя на политиците точна разузнавателна информация и проницателен анализ за руските действия", заяви той.
Седмици наред Тръмп отхвърляше и заключенията на американското разузнаване, че Русия е използвала кибератаки и други тактики, за да се намесва в президентските избори в САЩ в негова полза.
Запитан за хакерските атаки, Помпейо заяви, че е много ясен за това, което нарича "агресивно действие", разпоредено от руското ръководство.
Той обясни, че по отношение на заплахите настоящата среда е най-сложната, пред която се изправят САЩ в последните години.
Според него това включва "еластичността" на "Ислямска държава" и ситуацията в Сирия.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство