5 Декември, 2025

​Обама помилва Челси Манинг за Уикилийкс

​Обама помилва Челси Манинг за Уикилийкс

Президентът на САЩ Барак Обама смекчи присъдата на Челси Манинг за предаване на секретни документи на сайта WikiLeaks, предадоха информационните агенции.

Манинг трябваше да прекара в затвора 35 години, което би означавало да излезе на свобода през 2045 година. Благодарение на помилването тя ще бъде освободена на 17 май тази година.

29-годишната транссексуална Челси Манинг е родена като Брадли Манинг.

По време на службата си в Ирак през 2010 г. младши аналитикът в разузнаването Брадли Манинг е предал хиляди дипломатически грами и отчети за военни действия на сайта WikiLeaks на Джулиан Асанж.

По време на предварителните изслушвания по делото той е заявил, че се е надявал да предизвика обществена дискусия по международната политика на САЩ.

За престъплението на Манинг съдът постанови през 2013 г. присъда от 35 години лишаване от свобода.

При престоя си в затвора той подаде заявление за смяна на името и пола си, като започна и хормонална терапия за осъществяване на физическата промяна.

Адвокатите на Манинг съобщиха, че е извършила два опита за самоубийство заради невъзможност да понесе условията в затвора. Съобщава се, че й е налагано наказание за притежаване на забранена литература. Тя изтърпява наказанието си в мъжки затвор.

Сподели:

Коментари (0)

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Стуб е предал съобщението по време на разговор между висши европейски лидери по-рано тази седмица, малко след като специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и зетят на президента Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, се срещнаха с руския президент Владимир Путин в Москва на 2 декември

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Той отбеляза, че в момента се търси вариант за урегулиране между Русия и Украйна. „Търсим още един вариант за уреждане между Русия и Украйна, ако е възможно."