27 Декември, 2025

​Panama Papers са само цветчетата—плодовете ще ги видим през май и юни

​Panama Papers са само цветчетата—плодовете ще ги видим през май и юни

Великобритания обяви, че разкрива информация за крайните бенефициенти на търговски дружества, не само във Великобритания, но и в съседните юрисдикции, включително в Британските Вирджински острови (BiViAy).

Забележете колко офшорни компании са били на BiViAy, концентрирани в ръцете само на един "перач» - Moсак Фонсека, коментира украинският анализатор и бизнесмен Евгений Платон в inforesist.org.

Великобритания, Норвегия и Дания възнамеряват в най-близко бъдеще да задължат компаниите да разкрият техните реални собственици, тоест кой има правото на собственост в тях. До юни, хората, които имат контрол над компаниите във Великобритания, трябва да бъдат включени в публичен регистър. Премиерът Дейвид Камерън призова към това да се пристъпи и в задграничните райони на Великобритания, включително и на Британските Вирджински острови.

Министерството на финансите на САЩ обмисля подобни правила за регулиране, които могат да бъдат приети след пилотен проект за идентифициране на скритите купувачи на луксозни недвижими имоти в Манхатън и Маями.

Има още един неоспорим резултат от избухналия световен офшорен скандал #PanamaPapers. Сега всички неолиберални аргументи в полза на политиката на "затягане на коланите" и орязване на социалните права звучат твърде неубедително. Да бъдат лишени бедните граждани от последното не е необходимо. Между другото, това касае също така и Порошенко. Сега обяснението пред онеправданите хората, че бедността е нещо неизбежно, няма да мине. В офшорки се крие една трета от световния БВП. С тези пари могат да бъдат платени данъците и вересиите на всички изнемогващи.

А освен това запознати предупредават, че през май и следващия месец на разположение на международната общност ще бъде нова порция документи от #PanamaPapers, най-пикантните от които ще са видеозаписи, уличаващи висши руски чиновници, за които се твърди, че са направо "самоубийствени“.

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Имами своите червени линии

Зеленски: Имами своите червени линии

Той отбеляза, че днес, на път за Флорида, докато се намира в Канада, ще проведе разговори с европейски лидери, чиято подкрепа е важна за Украйна

Зеленски: Русия отговори на предложенията за мир с „Кинжали“ и „Шахеди“

Зеленски: Русия отговори на предложенията за мир с „Кинжали“ и „Шахеди“

"Това е истинското отношение на Путин и неговото обкръжение. Те не искат да приключат войната и се опитват да използват всяка възможност, за да нанесат повече болка на Украйна"

Варварският ракетен обстрел по Киев демонстрира "мирните планове" на Кремъл

Варварският ракетен обстрел по Киев демонстрира "мирните планове" на Кремъл

Въздушна тревога продължи няколко часа след силни нощни експлозии, някои от които бяха придружени от ярки проблясъци, които оцветиха небето в оранжево