7 Декември, 2025

​Politico: Кристалина Георгиева има шанс за битката в ООН, ако бъде номинирана от България

​Politico: Кристалина Георгиева има шанс за битката в ООН, ако бъде номинирана от България

България умува да издигне Кристалина Георгиева за високия пост в ООН. Правителството смята да оттегли предишния си кандидат – шефът на ЮНЕСКО Ирина Бокова. Във вторник сутринта българското правителство ще реши дали заместник-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева да влезе в състезанието за генерален секретар на ООН. Това съобщава авторитетното издание „Политико“.

Според негови източници петима души, запознати със случващото се, твърдят, че Георгиева има подкрепата на няколко страни от ЕС, сред които са Унгария, Полша и Латвия. Германският канцлер Ангела Меркел е заявила, че биха подкрепили кандидатурата на Георгиева на срещата на върха на Г-20 в Китай по-рано този месец. Други лидери обаче, като бившият еврокомисари и настоящ министри Ема Бонино от Италия и Нели Крус от Холандия отхвърлили възможността да подкрепят Георгиева.

Отдавна обаче в дипломатическите среди се носи мълвата, че Георгиева може да бъде препъната заради факта, че българското правителство вече е дало своята подкрепа за генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова.

Постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН, сред които е и Китай, са заявили, че не е номиниран от собствената си страна. Ако правителството на Бойко Борисов не посочи Кристалина Георгиева като неин фаворит за важния пост в ООН, то на практика убива шансовете й да пуличи голяма международна подкрепа.

Избора за генерален секретар на ООН навлиза във финалната права през следващите седмици, след неформалната кампания, по време на която бяха изслушани пред Общото събрание на ООН кандидатите за високия пост, след което бе проведено неофициално гласуване на членовете на Съвета за сигурност.

След 4-те гласувания Бокова се срина до пета позиция след последното гласуване. Според осведомени източници така намаляват шансовете й да се пребори за високия пост.

Поддръжниците на Критсталина Георгиева твърдят, че Бокова на този етап има малък шанс да изпревари лидера в състезанието - бившият португалски премиер Антониу Гутериш. Пак според тях Георгиева има много по-голям шанс като жена, и то представител на Източна Европа да спечели високия пост.

Превод: Георги Стоянов

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.