2 Август, 2026

​Путин клекна пред Обама: Русия няма да жертва отношенията със САЩ заради Украйна

​Путин клекна пред Обама: Русия няма да жертва отношенията със САЩ заради Украйна

Това става ясно от телефонен разговор, проведен между двамата президенти, проведен по инициатива на американската страна, съобщиха от Кремъл, цитиран от ИТАР-ТАСС.

По време на разговора Обама и Путин са обсъдили критичната ситуация в Украйна. В хода на дискусията са били изразени различни оценки за причините за настоящата криза.

Путин е отбелязал, че правителството, което е дошло на власт в Киев в резултат на противоконституционен преврат, налага на източните, югоизточните райони и Крим абсолютно нелегитимни решения. Според него руската страна не може да пренебрегва исканата от нея помощ и действа в пълно съответствие с международното право, предава БГНЕС.

Путин обаче е подчертал първостепенното значение на руско-американските отношения, за да се гарантира стабилност и сигурност в света:

"Тези отношения не трябва да бъдат жертвани заради отделни, макар и много важни, международни проблеми", цитира пресслужбата на Кремъл държавния глава.

САЩ от своя страна са заявили, че ситуацията в Украйна може да бъде нормализирана по дипломатически път, без да бъдат засегнати интересите на Русия. Обама обаче подчертал, че с действията си Русия нарушаване суверенитета и териториалната цялост на Украйна, което е заставило САЩ да предприемат в отговор някои стъпки в координация с партньорите от ЕС.

„Москва и Киев са длъжни да проведат директни преговори при посредничеството на международната общност. Освен това САЩ настояват руските войски да се върнат в своите бази", подчертал Обама.

Двамата лидери са се договорили активният диалог по кризата в Украйна да продължат външните министри на двете страни Сергей Лавров и Джон Кери.

Сподели:
 Зеленски: ОАЕ може да помогнат на Украйна за сигурността в Черно море

Зеленски: ОАЕ може да помогнат на Украйна за сигурността в Черно море

„Украйна винаги помага на онези, които помагат на нас. През тази година украинците оказаха съществен принос за сигурността на нашите партньори в Персийския залив“, добави държавният глава

В Москва взривиха ресторант!  Главнокомандващият на Въздушно-космическите сили  празнувал рожден ден?

В Москва взривиха ресторант! Главнокомандващият на Въздушно-космическите сили празнувал рожден ден?

По думите на очевидец, разговарял с ASTRA, до ресторанта били паркирани множество автомобили с черни военни регистрационни номера. Освен това в района се намирал автобус на Росгвардия.

ZEIT: Войната между Украйна и Русия навлиза във фаза на максимална ескалация с глобални последици

ZEIT: Войната между Украйна и Русия навлиза във фаза на максимална ескалация с глобални последици

"Все по-интензивната въздушна и морска война вече оказва сериозно влияние върху световната търговия, цените на храните и енергийните доставки", пише изданиетво.

Коментари (0)