4 Февруари, 2026

​Путин: Русия ще предприеме контрамерки при разширяване на НАТО

​Путин: Русия ще предприеме контрамерки при разширяване на НАТО

Руският президент Владимир Путин каза, че Москва ще предприеме ответни мерки в отговор на разширяване на НАТО, предаде Ройтерс, като се позова на РИА Новости.

Председателят на комисията по отбрана на Съвета на федерацията Виктор Озеров заявие, че Русия ще разположи зенитно-ракетни комплекси „С-400“ и балистични ракетни системи „Искандер“ в Калининградска област.

„Защо ние така остро реагираме на разширяването на НАТО? Нас ни притеснява практиката за взимане на решения. Знам как се взимат решенията. Когато една държава става член на Алианса, на нея вече й става много трудно да се съпротивлява на натиска от такава силна страна, лидер на НАТО, като САЩ. И там лесно може да се появи всичко. Системи за противоракетна отбрана, нови бази и ако е необходимо нов ударен комплекс. А ние какво правим? Ние трябва в тази връзка да предприемем контрамерки, т. е. да поставяме на прицел на нашите ракетни системи тези обекти, които по наше мнение започват да ни заплашват“, обясни Путин.

По думите му решението за разполагането на ракетите е отговор на изграждането на американски ракетен щит в Европа.

Сподели:

Коментари (0)

Съветът на ЕС одобри условията за помощта за Украйна от 90 млрд. евро

Съветът на ЕС одобри условията за помощта за Украйна от 90 млрд. евро

Клаузата, за която настояваше Франция, беше одобрена: оръжия ще бъдат закупувани предимно от украински и европейски производители

Вашингтон поуст обяви масови съкращения на журналисти в екипа си

Вашингтон поуст обяви масови съкращения на журналисти в екипа си

Изданието заяви, че „болезненото“ преструктуриране е нужно за компанията, която е „твърде дълбоко вкоренена в една различна епоха“

Русия се проваля: Украинският външен министър посочи ключовите признаци за това

Русия се проваля: Украинският външен министър посочи ключовите признаци за това

Забавянето на руското настъпление се засили през януари 2026 г. Въпреки ежедневните загуби, надвишаващи 1000 войници, руските сили превзеха само 0,04% от територията - най-ниската цифра за всеки от последните девет месеца.