30 Август, 2026

​Разрушиха монумент на „Железния Феликс“ в центъра на Днепроджерджинск

​Разрушиха монумент на „Железния Феликс“ в центъра на Днепроджерджинск

В центъра на Днепроджерджинск, Днепропетровска област, днес демонтираха паметник на съветския лидер Феликс Дзержински. Бронзовият монумент на „Железния Феликс“ бе свален от работници от комуналната служба в града, в изпълнение на решение на Общинския съвет в рамките на Закона за декомунизация, съобщава електронното издание inforesist.

Самият процес на разрушаване на паметника, продължил повече от 4 часа, се извърши в присъствието на много полицаи и местни жители.

Демонтираният паметника ще бъдат пренесен на площадка, която се намира в непосредствена близост до Историческия музей на Днепроджерджинск, където ще се съхранява заедно с други паметници от тоталитарния период, които са били съборени по-рано. Това обяви ръководителят на информационно-аналитичната служба на Днепроджерджинския градски съвет Юрий Бережная.

Паметник на Дзержински в Днепроджерджинск е открит през октомври 1967 година.

Припомняме, че на 15 февруари 2016 г., че Комитетът по държавно строителство, регионална политика и местно самоуправление към украинския парламент подкрепи инициативата да преименуването на Днепропетровск в Днепър в рамките на Закона за декомунизация.

По-рано пък, на 29 януари 2016 г. в Днепропетровск, в близост до централната гара, активисти събориха паметника на Григорий Петровски, съобщи кореспондент на „Украйна 112“.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
 NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си

NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си

Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"

Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?

Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?

Фактът, че Париж и Лондон се съгласиха да предоставят на Украйна лиценз за производство на Storm Shadow/SCALP, все още не означава, че производството на такива ракети ще започне бързо

37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради

37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради

"Тези, които са допуснали това да се случи, трябва да бъдат подведени под отговорност за решенията си... Правилата са ясни: боеприпаси не може да се съхраняват в близост до домове или други жилищни райони." - каза президентът Зеленски

Коментари (0)