18 Юли, 2026

​Русия провежда избори, които Западът няма да признае

​Русия провежда избори, които Западът няма да признае

Днес в Русия се провеждат избори за Държавната дума, губернатори в девет региона и депутати за 39 регионални парламента. Още в зародиш те са съпроводени със скандал, който може да се превърне и в международен. На този вот за първи път ще участват и гражданите на анексирания от руснаците украински Крим. САЩ вече предупредиха, че няма да признаят резултатите от предстоящите руски парламентарни избори в Крим. „САЩ не признават легитимността и няма да признаят резултатите от заплануваните за 18 септември избори за Руската дума в окупирания от Русия Крим”, каза говорителят на департамента Джон Кирби. Правителството в Киев също призова световната общност да не признава резултатите в анексираната територия.

Гласуването вече е започнало, обявиха руските медии, а се очаква да продължи до 22 часа. Ще бъдат обхванати 11 часови зони - от Далечния изток до Калининград на Балтийско море.

В Русия с право на глас са 111 млн. Избиратели, които ще гласуват в 94 000 секции.

Руснаците ще изберат 450 депутати за долната камара. В парламента влизат тези партии, които преодолеят 5% бариера. Претендентите за местата са 6500 души.

Половината депутати от 450-местната Държавна дума ще бъдат избирани на мажоритарен принцип. Тази нова форма на гласуване е в полза на управляващата „Единна Русия”, на президента Владимир Путин. Социологическите проучвания предричат лесна победа на управляващите. Националните избори в Русия се провеждат при 80% одобрение за режима на Путин, съчетано с най-дългата и тежка рецесия в 16-годишното му управление като президент и премиер.

Сподели:
Американски адмирал: Украйна няма да загуби войната

Американски адмирал: Украйна няма да загуби войната

По думите му все повече военноморски сили по света внимателно следят действията на Украйна и започват да променят собствените си концепции за развитие на флотовете си,

Държавният департамент на САЩ осъди остро брутално изявление на сръбски министър

Държавният департамент на САЩ осъди остро брутално изявление на сръбски министър

Европейският комисар по разширяването Марта Кос определи изявлението като „ужасяващо“ и изрази мнение, че след подобни прояви оставането на Паунович на министерския пост е немислимо

El País: Украйна не е забравила Крим и ще се опита с всички средства да си го върне

El País: Украйна не е забравила Крим и ще се опита с всички средства да си го върне

Според публикацията връщането на полуострова 12 години след анексирането му вече не изглежда толкова недостижима цел за Киев

Коментари (0)