Руската федерация върви към рецесия, а в Кремъл хвърлят вината за това върху Запада. Кризата обаче започна преди години и макар, че Путин се е вкопчил във властта и няма да я пусне до последно, той ще има съдбата на диктаторите, защото се задава се революция.
Това казва в интервю за онлайн изданието на сп. "Шпигел" известният руски професор по икономика Константин Сонин.*
По думите му руската икономика е в криза, макар Кремъл да се опитва да се защитава, хвърляйки вината върху Запада, който наложи сериозни санкции. Русия отдавна се плъзга към залез. На практика икономиката от 7 години не бележи ръст, оставайки на нивото от 2007 г. и като уж развиваща се страна икономическият ръст би следвало да е поне с 3 на сто по-висок от този на Германия. Нито една от значимите валути не е загубила така драматично от стойността си, както рублата след кризата в Украйна. Вложителите не желаят да инвестират. През последните години навсякъде по света пазарите на акциите се разрастват, а в Русия този пазар е в стагнация, коментира професорът.
Ученият излага и виждането си по въпроса как би могла да се предотврати катастрофата.
“След първите си успешни два президентски мандата Путин трябваше да се оттегли през 2008 г. От тогава той не се интересува от реформи, а единствено от запазването на властта. Икономическата политика е принудена да отстъпи на заден план. Реформите се спират, отлагат и дори отменят. Променят се дори добри решения на Путин от първите години на президентството му. Тогава той даде големи облекчения за частния икономически сектор. Сега тези фирми са подложени на небивал натиск – голяма данъчна тежест и административна принуда."
Попитан за конкретните причини за кризата в Русия, Сонин пояснява:
“Погледнете съдбата на диктатори и автократи. Всички те са били успешни през първите 10 години на власт . След това вече става дума за запазването на властта, започва стагнация. Това е същността на проблема – лошо е дълго да си на власт.”, смята професорът и напомняне, че влиянието на твърдолинейните расте, какъвто е примерът със съветника на Путин - Сергей Глазиев, който за щастие е съветник по проблемите на Украйна, а не по икономически въпроси.
По повод заканата на Глазиев да бъде бомбардиран Киев Сонин отговаря със сарказъм:
“На такива хора дължим чудесните си геополитически победи. Шегата настрана. Путин има прекрасен икономически екип. В министерствата и в Националната банка работят най-подготвените хора. Проблемът е, че непрестанно свиват влиянието им. Вместо това тонът задават хора с примитивни познания по икономика. Те не разбират механизмите на икономиката и оспорват факта, че точно икономически проблеми са довели до срива на комунизма.”
На въпроса как вижда края на мандата на президента Путин, той отговаря:
“Той до последно ще е вкопчен във властта. Няма политик по света, който да си тръгне доброволно. Мислите ли, че един ден Ангела Меркел просто ще захвърли всичко? Това не мога да си го представя. Тя или отново ще бъде избрана от германците, или на някой конгрес на партията й ХДС ще й липсват няколко гласа подкрепа. Тогава най-вероятно тя ще ги наругае като коварни предатели.”
Що се отнася до това как Русия може да излезе от кризата, Сонин е доста лаконичен: "Не съм привърженик на революциите. Трудно ми е обаче да си представя, че при сегашния режим би могло да се стигне до качествени промени. Ще настъпи време за стъпка, водеща до сваляне на властта и впоследствие на бавно съвземане”, заявява руският учен.
* Константин Сонин (42 г.) е професор по икономика и зам.-ректор на московския Висш инситут по икономика. Автор е на редица анализи, публикувани редовно във в. “Ведомости” - руския вариант на “Файненшъл таймс”. Ученият смело критикува курса на Кремъл, определяйки го като държавен капитализъм.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство