16 Март, 2026

​С американски “бръмбари” в рутери и сървари САЩ шпионира цял свят

​С американски “бръмбари” в рутери и сървари САЩ шпионира цял свят

Американската Агенция за национална сигурност (АНС) тайно е инсталирала подслушвателни устройства в рутери, които са произвеждани в САЩ.

Повечето от тези устройства са били предназначени за износ, съобщава вестник "Гардиън", като се позовава на Глен Грийнуолд, който първи започна да публикува изобличенията на "беглеца"Едуард Сноудън за глобалното следене.

Изданието посочва, че в продължение на години американското правителство шумно предупреждаваше света, че китайските рутери и други интернет устройства представляват "заплаха", защото са изградени с функция за наблюдение, която дава на китайското правителство възможността да шпионира този, който го използва.

Нови документи на АНС показаха, че американците се занимават точно с това, в което обвиняват китайците.

Агенцията инсталира софтуер и други инструменти, които й дават таен достъп до рутера и така й осигуряват достъп до цялата мрежа и всички потребители. След това препакетира устройствата с фабричен печат и ги връща по пътя им към нищо подозиращите ползватели. Впоследствие мрежовото оборудване се свързва обратно с АНС и й дава пълен достъп до мрежите и потребителите, които са в тях.

Документите не посочват как точно агенцията "прихваща" рутерите и дали техните производители знаят за това. Остава неясно още рутерите на кои компании се използват и въобще - колко броя устройства са "преработени" за целите на шпионажа.

Сподели:

Коментари (0)

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

„Какво очаква Доналд Тръмп от няколко европейски фрегати в Ормузкия проток, което мощният американски флот не може да направи сам?“, попита Писториус

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Уточнява се, че вече е започнала работа по възстановяване на електрозахранването.

Fire Point разкри тайните на украинската ракета „Фламинго": Заобикаля ПВО и удря точно в целта

Fire Point разкри тайните на украинската ракета „Фламинго": Заобикаля ПВО и удря точно в целта

По думите на Щилерман инженерите работят в тесен контакт с военните, за да я усъвършенстват. След всяко изстрелване специалистите анализират данните и коригират процесите на сглобяване и настройка на електрониката