Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа заповед да се замрази назначаването на нови държавни служители и спря повишаването на заплатите, съобщи Ройтерс.
Изключение е направено само за набирането на хора в армията. Обещанието за тази мярка е част от “Договора с американския избирател”.
Това е манифест на Тръмп преди изборите, в който той изброява какво ще направи в първите 100 дни, ако го изберат за президент. То е втората от 6 стъпки за прочистване от корупцията във Вашингтон.
20 януари, денят, в който Тръмп встъпи в длъжност, вече ще се чества като “Ден на патриотичната преданост”. Това стана със заповед на новия лидер на САЩ.
Доналд Тръмп е подал оставка като шеф на голф игрищата си в Шотландия, съобщи Би Би Си. С този ход президентът иска да избегне конфликт на интереси, докато е на власт. Той се отказал в полза на синовете си Доналд младши и Ерик.
Така те са взели контрола над неговите голф курорти в Абърдийншър и Еършър. Същевременно милиардерът изрази увереност пред бизнес лидери, че администрацията му ще успее да намали регулациите за компаниите с поне 75%. “Ще орежем значително регулациите, но правилата ще защитават хората също толкова силно”, каза Тръмп.
На среща в Белия дом с 10 шефове на компании от различни сектори президентът отново се закани да налага високи мита на компании, които искат да внасят стоки в САЩ, след като са изнесли производството си в чужбина.
Още от Свят
Русия обяви за издирване сина на американския здравен министър, Конър Кенеди воювал за Украйна
„Бях дълбоко развълнуван от случващото се в Украйна през последната година. Исках да помогна. Когато чух за Международния легион на Украйна, разбрах, че ще отида там, и още на следващия ден отидох в посолството, за да се запиша“, написа тогава той
The Economist: Законопроектът за наказание на Путин дава на Тръмп прекалено много власт
Според изданието законът може да върне на президента част от правомощията за еднолично налагане на търговски ограничения, които по-рано бяха ограничени от Върховния съд на САЩ.
Полша задържа руски килър, планирал екзекуция във Варшава по нареждане от Москва
Служители на полската Агенция за вътрешна сигурност (AВС) и полицията, в сътрудничество с американските служби, са арестували заподозрения