9 Април, 2026

​Още 1000 бойци се вливат в “Ислямска държавата”

​Още 1000 бойци се вливат в “Ислямска държавата”

Около 1000 доброволци от Азиатско-тихоокеанския регион са се присъединили към джихадистката групировка "Ислямска държава". Това става ясно от думите на адмирал Самюъл Локлиър, командващ на американските сили в Азия.

Оценката си адмиралът е направил ден, след като Съединените щати успяха да постигнат гласуването на резолюция в Съвета за сигурност на ООН, която задължава световните сили да блокират движението на чуждестранни бойци към Ирак и Сирия.

„Според нашите оценки около 1000 потенциални бойци може да са тръгнали от региона. В по-напреднал етап от оценяването този брой може да се увеличи, но засега това е нивото, което сме засекли”, заяви Локлиър.

По-рано агенция ДПА, която цитира мнение на експерти, информира, че „Ислямска държава” е най-богатата терористична организация в света. Тя се финансира от държави в Близкия изток, от продажба на петрол, от незаконни данъци и откупи.

"Въпреки масираната въздушна кампания, не може да се говори за победа на коалицията", заяви говорителят на Пентагона адмирал Джон Кърби. Джихадистите продължават да получават финансиране и оръжие, има и постоянен приток на доброволци.

Резолюцията, приета от Съвета на ООН по правата на човека, е подкрепена от САЩ, Франция, Обединеното кралство и Саудитска Арабия. Тя осъжда остро „практики като отвличанията, вземането на заложници, държането им в тайна, мъченията и убийствата, които извършват въоръжени недържавни групировки, включително тази, която се нарича "Ислямска държава", и подчертава, че такива действия може да бъдат възприети като престъпления срещу човечеството".

Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.