3 Март, 2026

12 латиноамерикански държави призоваха Мадуро да се оттегли

12 латиноамерикански държави призоваха Мадуро да се оттегли

Николас Мадуро

Сериозен натиск срещу венецуелския президент Николас Мадуро от останалите латино-лидери. 12 правителства от Южна Америка призоваха държавния глава да се оттегли незаабавно от поста си и да не полага клетва тази година за следващ мандат.

 Встъпването в длъжност трябва да стане следващата седмица. Според латиноамериканските лидери обаче трябва да се проведат нови и честни избори и това е единственият начин да бъде възстановена демокрацията във Венецуела. Тази обща позиция бе изразена на среща на високопоставени дипломати от 12 страни от региона и от Канада в перуанската столица Лима. Мексико също взе участие в срещата на т.нар. Група от Лима, но не подписа декларацията.

Групата призова също за затягане на санкциите срещу правителството на Мадуро и изрази подкрепа на усилията да се инициира процес срещу неговото правителство в Международния наказателен съд. Венецуелският външен министър обвини вчера страните от групата, че получават нареждания от президента на САЩ Доналд Тръмп. В края на миналата година Мадуро дори обвини Вашингтон в планиране на неговото убийство, след като по време на парад в Каракас, дронове атакуваха президента. Той за щастие остана невредим.
Сподели:

Коментари (0)

Путин се самопредлага за посредник между страните от Залива и Иран, Сибиха им предлага дронове

Путин се самопредлага за посредник между страните от Залива и Иран, Сибиха им предлага дронове

Украинските сили са постигнали 90% ефективност в противодействието на безпилотните апарати "Шахед", благодарение и на дронове-прехващачи, собствено производство

Иранската гвардия атакува петролен танкер в Ормузкия проток - твърди, че е свързан със САЩ

Иранската гвардия атакува петролен танкер в Ормузкия проток - твърди, че е свързан със САЩ

"Съюзническият на САЩ танкер "Athe Nova" все още гори в Ормузкия проток, след като го удариха два дрона"

Израелската армия нанесе удари по множество щабове на военното разузнаване на Иран

Израелската армия нанесе удари по множество щабове на военното разузнаване на Иран

Става дума за офиси и командни центрове на Министерството на разузнаването и на силите „Кудс“