Похитителите от терористичната групировка "Ал-Шабаб" са застреляли 15 души. Според местния Червен кръст 45 души са хоспитализирани. Заложническата драма започна в 11 часа местно време, в университета в Гариса - град в североизточна Кения, близо до границата със Сомалия. Потвърдено е, че две от жертвите са били охрана на входа на университета, а сред ранените има двама полицаи и студент.
Войски, линейки и служители на Червения кръст са обградили кампуса на учебното заведение, където по думи на свидетели се чували изстрели.
"Ужасно беше, имаше изстрели навсякъде", споделя студентът Августин Аланга пред ВВС.
Според репортер на ВВС, повечето от студентите не са мюсюлмани, а сред освободените заложжици има 15 освободени мюсюлмани.
Предполага се, че нападателите са над 10. Някои от студентите обаче успяват да избягат успешно, като данните за това колко точно са се освободили варират от 50 до 300 души.
Повечето магазини в Гариса са затворени и полицията призовава хората да си останат по домовете.
Още от Свят
Тръмп: Си Дзинпин идва в САЩ! Ще довършим работата с Иран, ако няма споразумение
"Предпочитам да сключим споразумение, защото не искам да засегна 91 милиона души“, заяви американският президент пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом
Александър Невзоров: Тръмп наистина не разбира, че кремълският върколак е неадекватен
"Вместо това американският президент заяви, че вече е номер едно в TikTok. Че е най-популярният персонаж. Че е изместил Тейлър Суифт на някакво далечно място. Накратко – всички са разгромени, абсолютна победа", пише руският журналист
Bloomberg: Цената на руския петрол падна до нивата отпреди войнат в Близкия изтока – нов удар по бюджета на Кремъл
Данните показват засилващ се натиск върху руската икономика, която доскоро извличаше значителни допълнителни приходи заради напрежението в Близкия изток.