17 Март, 2026

​Четат присъдата на Ратко Младич в Хага през 2017?

​Четат присъдата на Ратко Младич в Хага през 2017?

Присъдата на военния лидер на босненските сърби Ратко Младич може да стане ясна след 2 години. Очаква се тя да бъде произнесена през март 2017 г. или след това. Това е казал председателят на съда в Хага Теодор Мерон пред Съвета за сигурност (СС) на ООН, цитиран от сръбският в. "Блиц".

Ратко Младич е обвинен от Международния наказателен трибунал в Хага в извършване на военни престъпления и геноцид. Като висш генерал по време на войната в Босна през 1992-1995 г., той е обвинен в престъпления срещу човечеството. Той отговорен за обсадата на Сараево през 1992-1995 г., когато 10 000 души умират. Младич носи вина и за избиването на 8100 босненски мюсюлмани в Клането в Сребреница.

По време на представянето на 6-месечния си доклад пред СС Мерон подчерта, че трибуналът няма да може да приключи работата си до края на тази година, както беше предвидено в предходните решения на СС. Най-вероятно съдът може да приключи работата по този случай до края на 2017 г.

По думите на Мерон късното задържане на някои от обвиняемите, отстраняване на съдии, лошото здравословно състояние на някои от обвиняемите, както и сложността на случаите са причина за удължаването на работата на съда.

Радко Младич бе в неизвестност близо 16 години. Едва през 2011 година е арестуван от сръбската полиция в г. Лазарево, Сърбия.

Освен Ратко Младич обвинени в етническото прочистване на Босна след разпада на Югославия през 1991 г. са и Радован Караджич и бившия югославски президент Слободан Милошевич.

Сподели:

Коментари (0)

Канада може да се присъедини към ЕС

Канада може да се присъедини към ЕС

Забележката на Баро за Канада не беше представена като конкретно политическо предложение, а като част от по-широк аргумент, че ЕС се утвърждава като „трета суперсила“

Калас: Никой не ни е питал!  САЩ и Израел започнаха война с Иран въпреки изявленията от ЕС

Калас: Никой не ни е питал! САЩ и Израел започнаха война с Иран въпреки изявленията от ЕС

Тя подчерта, че европейските лидери са се опитвали да разубедят Вашингтон от ескалация на конфликта

Тръмп: НАТО допуска сериозна грешка!  Това е много глупаво

Тръмп: НАТО допуска сериозна грешка! Това е много глупаво

Американският президент разкритикува и британския премиер Киър Стармър за отказа му да подкрепи позицията на Вашингтон по конфликта в Близкия изток