7 Февруари, 2026

3 години зад решетките за Хосни Мубарак за корупция

3 години зад решетките за Хосни Мубарак за корупция

Експрезидентът на Египет Хосни Мубарак беше осъден на три годинилишаване от свобода. Той ще лежи  в затвора по обвинения в корупция, предаде АФП. Синовете му Алаа и Гамал получиха по четири години затвор по същото дело, а четирима други обвиняеми бяха оправдани.

Присъдите бяха обявени три години и половина след народния бунт, който сложи край на 30-годишното управление на Мубарак. Присъдите бяха произнесени на първа инстанция от трибунал в Кайро.

Всички подсъдими бяха обвинени в присвояване на повече от 100 милиона египетски лири или около 14 милиона долара, предназначени за поддръжка на президентските дворци.

86-годишният Мубарак, облечен в сив костюм, се яви на подсъдимата скамейка в инвалидна количка. Неговите синове, облечени със затворнически дрехи, стояха до него.

Технически Мубарак е на свобода, след като съдът нареди неговото освобождаване миналата година. Сега вероятно ще бъде върнат в затвора. В допълнение към присъдата лишаване от свобода при „строг режим", бившият държавен глава трябва да плати 21 милиона египетски лири или 3 милиона щатски долара.

Мубарак е съден също така и за смъртта на демонстранти по време на бунта, който го принуди да напусне поста си през 2011 г.

Сподели:

Коментари (0)

Рубио: Русия  разруши действащата система за контрол на ядрените оръжия

Рубио: Русия разруши действащата система за контрол на ядрените оръжия

Държавният секретар на САЩ добави, че Москва подкрепя непрозрачното и бързо нарастване на ядрения арсенал на Китай

Демократи и републиканци:  Тръмп е подъл, "маймунското" видео за Обама е расизъм

Демократи и републиканци: Тръмп е подъл, "маймунското" видео за Обама е расизъм

Докато демократите се нахвърляха върху публикацията, изглежда, че именно възмущението на някои членове на собствената републиканска партия на Тръмп предизвика промяната в позицията на Белия дом

Канада ще предаде на Украйна ракети AIM за укрепване на ПВО и противодействие на крилати ракети

Канада ще предаде на Украйна ракети AIM за укрепване на ПВО и противодействие на крилати ракети

Подчертани са значителните перспективи за промишлено сътрудничество между украинското и канадското правителство и компании