4 Април, 2026

3000 американци под пагон в Прибалтика за учени​е на НАТО

3000 американци под пагон в Прибалтика за учени​е на НАТО

САЩ изпратиха оръжия и жива сила в прибалтийските държави Естония, Литва и Латвия във възпираща операция срещу евентуална руска агресия. Планират се също мащабни маневри, съобщи днес немското издание “Шпигел”.

В Прибалтика са пристигнали стотици танкове, бронетраспортьори и друга военна техника. Само в Литва бойните машини са 750. В района се разполагат и 3000 американски войници.

Предвижда се те заедно с колеги от други натовски държави през май да участват в 90-дневно военно учение на пакта и така да се демонстрира солидарността на Запада с държавите от източния фланг на отбранителния съюз.

Разполагането на американските оръжия в Прибалтика, сред които танкове от тип “Abrams” и бронетранспортьори ”Bradley”, “трябва да покаже на руския президент Владимир Путин нашата решимост за сплотеност”. Това са думи на американският генерал майор Джон О’Конър в изявлението му за агенция АФП при предаване на въоръженията в пристанището на Рига, цитиран от изданието. Американските оръжия щели да останат в Прибалтика, “докато това е необходимо за възпиране на руската агресия.”

Литва, Латвия и Естония отдавна изразяват страхове, че ще ги сполети съдбата на Източна Украйна. От избухването на украинската криза в пограничните райони на тези държави непрестанно се забелязват руски бойни кораби, във въздуха кръжат изтребители. Прибалтийските държави не са в състояние да се защитят сами при евентуална руска агресия.

Трите страни обявиха независимост след разпада на Съветския съюз в началото на 90-те години на миналия век. За разлика от Украйна обаче от 2004 г. те са членки на НАТО, също и на Европейския съюз.

Вчера във Вашингтон държавният секретар на САЩ Джон Кери за пореден път обяви, че Щатите винаги ще спазват член 5 от Договора за НАТО – ако една държава членка бъде нападната, това се смята за агресия спрямо всички държави от пакта. Което пък ще рече, че всички ще дадат отпор на агресора, както при нападение срещу собствените им страни.

Сподели:

Коментари (0)

Иран вдига залога: след Ормуз под заплаха е още един ключов пролив

Иран вдига залога: след Ормуз под заплаха е още един ключов пролив

Техеран намеква за възможна блокада на Баб ел-Мандеб – един от най-важните морски коридори за петрол и търговия, което може да предизвика глобален икономически шок

След 1500 дни на безмилостни атаки Русия рязко сменя тактиката във войната

След 1500 дни на безмилостни атаки Русия рязко сменя тактиката във войната

Киев твърди, че Русия е започнала да използва нови маршрути, все по-модерни дронове и тактически умения в конфликта с Украйна

Иран отвори частично Ормузкия проток за кораби със "стоки от първа необходимост"

Иран отвори частично Ормузкия проток за кораби със "стоки от първа необходимост"

Остава открит въпросът какво разбира Техеран под "потребителски стоки и продукти от животински произход"