10 Април, 2026

400 години учени търсят гроба на Мигел де Сарвантес

400 години учени търсят гроба на Мигел де Сарвантес

Археолозите са намерили ковчег с останките на знаменития писател на "Дон Кихот"  и на съпругата му Каталине де Салазар на територията на женски манастир край Мадрид, където те работят от миналата година. Така испанските учени сложиха точка на четиривековната сага, свързана с мистерията около гроба на Сервантес, съобщава El Pais.

Изследователи се насочили към мястото, тъй като самият автор на „Дон Кихот" указва, че иска да бъде погребан там, защото дъщеря му Исабела де Сааведра била монахиня. Открит е скелет с шест зъба и следи от гръдни наранявания. Знае се, че Сервантес е получил такива в битката при Лепанто през 1571 година. Освен това на ковчега са гравирани инициалите М.С.

Предстоят още тестове и анализи. Ако бъде потвърдено, че намерените останки са на писателя, те ще бъдат поставени за поклонение в манастира за 400-годишнината от смъртта му на 23 април 2016 година.

Сподели:

Коментари (0)

Ванс отпътува за Пакистан, ще търси положителен изход от преговорите с Техеран

Ванс отпътува за Пакистан, ще търси положителен изход от преговорите с Техеран

Двете страни - САЩ и Иран, остават далеч една от друга по отношение на целите на мирните преговори, които предстоят да се водят от вицето на Тръмп

Зеленски подозира "мръсна руска игра" с европейските активи на "Лукойл"

Зеленски подозира "мръсна руска игра" с европейските активи на "Лукойл"

По неговите думи облекчаването на санкции върху руския петрол след примирието в Персийския залив да бъдат възстановени, освен ако не се използват като удобен претекст Русия да продаде активите на рафинерията, в това число и тези на България

Тръмп разклати НАТО, Лондон уверява: САЩ остават твърдо в алианса

Тръмп разклати НАТО, Лондон уверява: САЩ остават твърдо в алианса

Министърът на отбраната на Великобритания Джон Хийли даде ясно да се разбере, че независимо от критиките на американският президент, Вашингтон остава ангажиран с алианса