24 Ноември, 2024

55% от британците искат да останат в ЕС

55% от британците искат да останат в ЕС

Последно проучване на агенция ORB, цитирано от вестник "Telegraph UK" показва, че нараства броя на британците, които ще подкрепят оставането на Обединеното кралство в рамките на Европейския съюз на предстоящия през юни важен референдум. 

В същото време процентът на тези, които биха подкрепили излизането на Великобритания от съюз намалява почти със същото темпо.

Сред всички участвали в последното допитване, 55% заявяват, че подкрепят оставането на страната в пределите на ЕС, като това представлява нарастване с 4% спрямо аналогично проучване на ORB, проведено през април. Само около месец преди предстоящия на 23-ти юни, едва 40% биха гласували за Brexit, което е понижение с 3% спрямо предходното подобно проучване на същата агенция.

Въпреки това обаче, малко по-добра новина за тези, биха подкрепили напускането на ЕС е, че тези данни не показват цялостната картина преди важния вот. Според последното проучване на OBR очакваната избирателната активност продължава да бъде основен проблем за кампанията "оставане" в съюза. 

На този етап едва 56 на сто от всички анкетирани заявяват, че със сигурност ще гласуват на 23-ти юни, включително 53 на сто от тези, които са запазване на Великобритания в рамките на единната европейска общност и цели 62% от избирателите, които биха гласували за Brexit.

Като се имат предвид само тези, които казват, че със сигурност ще гласуват, вотът за "оставане" в съюз запазва превес от 51% (без промяна спрямо предходното подобно проучване), докато процентът на британците, които ще подкрепят напускане на ЕС намалява с един пункт до 45 на сто. Според анализатори обаче, тази разлика между двете гласувания все още попада в рамките на допустимата статистическа грешка.

Контрастът между населението като цяло, където подкрепата за запазване на членството в ЕС има сериозна преднина, и британците, които са най-склонни и най-сигурни, че ще гласуват, където преднината за оставане в съюза не е толкова значима, показва, че ако кампанията за запазване на по-силна Великобритания в рамките на Европа не разполага с достатъчно силна агитанционна мрежа сред населението, за да го накара да гласува по-масово, мнозина избиратели и анализатори могат и да бъдат изненадани, когато те се събудят на следващия ден след референдума.

Резултатите от последното проучване на OBR се възприемат позитивно от участниците на валутния пазар, водейки до поскъпване на британската лира. През днешната търговия паундът поскъпва с 0,72% към петдневен връх от 1,4521 долара с поглед към върха от 12-ти май около 1,4530 нивото. В същото време еврото се понижава с 0,61% към триседмично дъно от 0,7801 британски лири, оставяйки под натиск към важната 100-дневна пълзяща-средна около 0,7767/65 областта.

Сподели:

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс

Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка

Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков