26 Декември, 2025

Адвокати на парижкия атентатор отказаха да го защитават

Адвокати на парижкия атентатор отказаха да го защитават

Адвокатите на Салах Абдеслам - единствения оцелял извършител на атентатите в Париж на 13 ноември - се отказаха да го защитават, понеже той отказва да свидетелства, предаде агенция "Франс прес", цитирана от БТА.

"И двамата решихме да се откажем да защитаваме (Абдеслам). Убедени сме, че той няма да говори и ще се възползва от правото си да запази мълчание", заяви френският адвокат на джихадиста Франк Бертон редом до белгийския му защитник Свен Мари в ефира на телевизия Бе Еф Ем Те Ве.

"В позиция като нашата, какво искате да направим? Казахме го още в началото, предупредихме, че ако нашият клиент реши да не говори, ние ще спрем да го защитаваме", обясни Бертон.Мари допълни, че двамата са имали усещането, че само ходят на свиждане на Абдеслам в затвора.Белгийският джихадист, на когото са повдигнати обвинения във връзка с терористичните атаки в Париж, при които бяха убити 130 души, е държан от 27 април в изолация в затвор южно от френската столица и поставен под непрекъснато видеонаблюдение.

В края на юли Държавният съвет отхвърли неговата молбарежимът му да бъде смекчен с аргумента, че "изключителният характер" на извършените от него терористични действия налага тези мерки.Според адвокатите 24-часовото наблюдение, на което е подложен, е причината той да не желае да говори. "Наблюдават го през цялото време, с инфрачервена камера и през нощта, това може да подлуди човека, а решението за това е политическо", казва Бертон.

Сподели:

Коментари (0)

Foreign Policy: Европа е във война! Украйна и останалите през 2025

Foreign Policy: Европа е във война! Украйна и останалите през 2025

На бойното поле се е установила ужасна патова ситуация. 750-милната фронтова линия е толкова пренаселена с дронове, че всяко движение е смъртоносно, а бавните напредъци на Русия са постигнати с огромни човешки жертви.

Коледното обръщение  Чарлз III засилва ролите на двама от кралското семейство

Коледното обръщение Чарлз III засилва ролите на двама от кралското семейство

В речта си 77-годишният крал говори за жизнения „път на търсене“, споменавайки библейската история за влъхвите, които преодоляват физически и морални изпитания и намират вътрешна сила.

Патриарх  Даниил цитира Йоан Златоуст:  Името на Църквата не е име на разделение, а на единение и на съгласие

Патриарх Даниил цитира Йоан Златоуст: Името на Църквата не е име на разделение, а на единение и на съгласие

Православната църква е длъжна още по-високо да издигне своя глас в общо свидетелство за светлината и мира, които Христос ни донесе със Своето раждане