4 Март, 2026

Албански калашници сеят смърт в Европа

  Албански калашници сеят смърт в Европа

Албания е ключов доставчик на автомати Калашников (АК) за ислямските терористи в Европа. Филм на швейцарската журналистка Ванина Канбан проследява пътя на смъртоносните оръжия от балканската страна до Европейския съюз. Сътрудничката на телевизията "Канал +" през април 2014 г. е пристигнала в Албания и самостоятелно е започнала да проследява как калашниците попадат в ръцете на екстремистите. Тя се е срещнала с контрабандист на оръжия, който на нейния въпрос дали знае, че търгува със смърт, той е отговорил: Това е бизнес, както всеки друг. Продавачът е заявил, че от бизнеса с автомати Калашников печели по 25 000 евро и няма друг източник на приходи. Той също е предупредил Канбан да скрие картата с видеозаписите в долното бельо, защото може да бъдат спрени от полицията. 

"Ако открият клиповете, ще ти отрежат главата", е казал дилърът. Той също я посъветвал, в случай че тя и нейният събеседник бъдат питани за какво снимат филм, да се отговаря: "За албанските курорти." 

Автомати Калашников бяха използвани от терористите при нападенията срещу редакцията на френското издание "Шарли Ебдо" и магазина за еврейски храни в Париж на 7 и 9 януари 2015 г., както и при шестте атаки, извършени от ислямски екстремисти в нощта на 13 срещу 14 ноември м.г., припомня блиц.рс.

Сподели:

Коментари (0)

Анкара: Иранската ракета е била прицелена не към Турция, а вероятно към Кипър

Анкара: Иранската ракета е била прицелена не към Турция, а вероятно към Кипър

Според турската страна, ракетата се е отклонила курса си

Стармър допусна участието на Великобритания във войната в Близкия изток, но има условия

Стармър допусна участието на Великобритания във войната в Близкия изток, но има условия

По-рано говорителят на иранското Министерство на външните работи Исмаил Багаи заяви, че Техеран ще разглежда всякакви действия на европейски държави на Близкия изток като „акт на война"

НАТО осъди взимането на Турция под прицел от страна на Иран

НАТО осъди взимането на Турция под прицел от страна на Иран

Нашата позиция във всички направления, свързани с отбраната и възпирането, остава твърда, включително в случаите, в които става въпрос за противовъздушна и противоракетна отбрана“, заяви още Алисън Харт