27 Декември, 2025

Албанци спънаха Груевски, предсрочните избори са факт

Албанци спънаха Груевски, предсрочните избори са факт

Македония насрочи предсрочни парламентарни избори. Те ще се проведат на 27-и април. Това заяви председателят на тамошния парламент Трайко Веляновски. Интересно е, че гласуването ще се осъществи по едно и също време с втория тур на президентския вот. Веляновски беше принуден да насрочи нови избори, защото настоящият премиер Никола Груевски и партията му ВМРО-ДПМНЕ не постигнаха съгласие с партньора си в коалиционното правителство - Демократическият съюз на албанците.

Снощи 117 депутати от общо 123 гласуваха за разпускане на парламента. Първият тур на президентските избори е насрочен за 13 април.

ВМРО-ДПМНЕ подкрепя кандидатурата на настоящия президент Георге Иванов, който е член на основната управляваща партия. Той може да се кандидатира за нов 5-годишен мандат.

Според социологическо проучване от декември 2013 г., ВМРО-ДПМНЕ, която управлява от изборите през юни 2011 г., може да спечели 59 места в 123-местния парламент спрямо 36 за Социалдемократическата партия.

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Тръмп трябва да дойде в Украйна, за да обоснове своя мирен план

Зеленски: Тръмп трябва да дойде в Украйна, за да обоснове своя мирен план

Президентът на Украйна предупреди, че мирното споразумение вероятно ще трябва да бъде изнесено на референдум

Израел официално призна Сомалиленд за независима и суверенна държава

Израел официално призна Сомалиленд за независима и суверенна държава

„Декларацията е в духа на Абрахамовите споразумения“, посочи офисът на Нетаняху, позовавайки се на няколко споразумения между Израел и арабските страни, сключени с посредничеството на американския президент Доналд Тръмп

НАТО иска помощ от Украйна

НАТО иска помощ от Украйна

Всеки ден Украйна произвежда стотици безпилотни летателни апарати, част от които струват едва 2500 долара, докато стойността на руския „Шахед“ е най-малко 35 000 долара