18 Март, 2026

Алексей Навални бе освободен след близо два месеца в затвора

Алексей Навални бе освободен след близо два месеца в затвора

Алексей Навални

Руският опозиционен лидер Алексей Навални бе освободен днес от затвора, където прекара почти два месеца по обвинение за организиране на антикремълски протести, предаде Франс прес.

Навални бе задържан на 24 септември заради акция срещу повишаването на пенсионната възраст, която бе замислена да съвпадне с регионалните и местни избори в началото на септември, на която дори не е присъствал. Задържането бе извършено минути след като излезе от ареста, където прекара още 30 дни заради неразрешен протест през януари, на който призовава за бойкот на президентските избори на 18 март. Навални се кандидатира на тях, но не бе допуснат до участие заради присъда, която той отхвърля като политически мотивирана.

Властите засилиха натиска срещу главния противник на президента Владимир Путин, след като рейтингът на Путин спадна заради много непопулярната пенсионна реформа, отбелязва АФП.

Излизайки днес на свобода, Навални благодари на привържениците си на подкрепата и заяви, че според него за последните 50 дни, докато не е бил на свобода, руснаците са станали свидетели на много доказателства, че режимът "окончателно е деградирал" - от провали в разузнаването до провали в космическия отрасъл, съобщи руската телевизия "Дожд", цитирана от БТА.
Сподели:

Коментари (0)

Американското разузнаване откри Америка: Русия ще продължи да води изтощителна война в Украйна

Американското разузнаване откри Америка: Русия ще продължи да води изтощителна война в Украйна

„Според данни на ICSS, през изминалата година Русия е запазила предимство във войната срещу Украйна", каза Тулси Габард

ЕС сключи споразумение за партньорство в сферата на сигурността с Исландия

ЕС сключи споразумение за партньорство в сферата на сигурността с Исландия

Предстои референдум, на който жителите на острова ще гласуват дали Исландия да възобнови преговорите за присъединяване към общността

България и още девет страни от ЕС искат продължаване на безплатните въглеродни емисии

България и още девет страни от ЕС искат продължаване на безплатните въглеродни емисии

Десетте страни настояват за "дълбоко преразглеждане" на системата за търговия с емисии за смекчаване на ефекта й върху цените на електроенергията и намаляване на риска от нестабилност на цените