11 Февруари, 2026

Алжирци скочиха от самолет "в движение", за да избягнат депортация

Алжирци скочиха от самолет "в движение", за да избягнат депортация

Трима алжирци скочиха от самолет, който се готвел за излитане от международното летище "Леонардо да Винчи" в Рим, известно повече като Фиумичино по името на близкото морско предградие.

На тримата е било отказано влизане в Италия. Съгласно закона италианската гранична полиция е пристъпила към незабавното им експулсиране.

Те са били натоварени на самолет, който е извършвал редовен полет до Истанбул. На борда на самолета се намирали над сто пътници, както и 18 други алжирци, на които също е било отказано влизане в Италия. 

Докато самолетът рулирал към полосата за излитане, тримата бегълци отворили един от аварийните изходи и скочили на пистата.

Според полицейския синдикат КОНСАП това не е изолиран случай, а системна практика, датираща от 2009 година. Само през миналата година по този начин са избягали около 500 души - всичките по дестинацията за Истанбул. 

Тревогата не е свързана само с незаконната имиграция, но и с тероризма, изтъкват от ръководството на полицейския синдикат, което е предприело стъпки както на професионално, така и на парламентарно ниво.

Прокуратурата е поискала от граничната полиция подробен доклад. Целта е не само да се установят и преодолеят слабостите в охраната на летището, но и да се задълбочи разследването по работна хипотеза, че е налице организиран канал за трафик на хора по постоянен летателен маршрут.

Сподели:

Коментари (0)

Колумбийският президент съобщи, че е избегнал атентат - след месеци на предупреждения за заговор

Колумбийският президент съобщи, че е избегнал атентат - след месеци на предупреждения за заговор

„Насочихме се към открито море за четири часа и отидох на друго място, за да не бъда убит“

Украйна в ЕС през 2027 година - мисията е възможна, пет стъпки

Украйна в ЕС през 2027 година - мисията е възможна, пет стъпки

ЕС подготвя безпрецедентен план, който може да даде на Украйна частично членство в блока още догодина, докато Брюксел се опитва да укрепи позицията на страната в Европа и да я отдалечи от Москва, според 10 официални лица и дипломати

Министърът на търговията на САЩ: Обядвах на острова на Джефри Епстийн, но не съм имал по-близки отношения с него

Министърът на търговията на САЩ: Обядвах на острова на Джефри Епстийн, но не съм имал по-близки отношения с него

Американски законодатели настояват Лътник да напусне кабинета на президента Доналд Тръмп, след като документи, разсекретени от Министерството на правосъдието, противоречат на по-ранните му твърдения,