28 Април, 2026

Американски генерал призна: САЩ няма ресурс да води война в Европа

Американски генерал призна: САЩ няма ресурс да води война в Европа

Въоръжените сили на САЩ нямат достатъчни запаси оборудване, за да успеят своевременно да разположат военна техника в Европа. Това  стана ясно от изявлението на командващият армията на САЩ в Европа генерал-лейтенант Бен Ходжес.

„В момента Пентагонът извършва всестранно съкращаване на бюджета. Сформирането на армия и събирането на необходимото оборудване за мисия в Европа може да стане проблемно“, смята Ходжес.

„Нямам нито понтонни мостове, нито камиони, които да могат да превозват танкове, нямаме достатъчно хеликоптери да правим това, което ни се иска“, заяви генералът. Според него отпускането на повече хеликоптери ще отнеме не една седмица, пише The New York Times, цитиран от "Фокус".

Числеността на военния контингент на САЩ в Европа постоянно се съкращава. В началото на 90-те години на ХХ век е имало около 213 хил. американски войници, докато в момента броят им е около 26 хил. души, като е възможно допълнително изтегляне на сили.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп има време само до петък, за да узакони войната в Иран

Тръмп има време само до петък, за да узакони войната в Иран

Ако не получи одобрението на Конгреса на САЩ за продължаване на военните действия, неговата война скоро ще излезе извън рамките на закона

Мерц: Украйна вероятно ще трябва да приеме факта, че част от нейната територия може да остане извън контрола на Киев

Мерц: Украйна вероятно ще трябва да приеме факта, че част от нейната територия може да остане извън контрола на Киев

Германският канцлер смята, че ако украинският президентиска да каже това на украинците и да си осигури подкрепата на мнозинството, трябва да се проведе референдум по въпроса

НАТО ще отмени годишните си срещи на върха

НАТО ще отмени годишните си срещи на върха

Това обаче „няма да повлияе“ на срещата на върха в Анкара през юли тази година, която вече е планирана и подготовката за която е в напреднала фаза.