19 Март, 2026

Американски медии: Отношенията между САЩ и Русия удариха ново дъно

Американски медии: Отношенията между САЩ и Русия удариха ново дъно

Отношенията между САЩ и Русия удариха ново дъно вчера, когато правителството на Барак Обама се отказа от сътрудничеството си с Русия за слагане на край на сирийската гражданска война и за създаване на общ фронт срещу терористите там, а Москва денонсира ключово споразумение в сферата на ядреното разоръжаване, пише в. "Вашингтон пост". 

Вашингтон преустанови двустранните контакти с Москва, целящи установяване на примирие в Сирия, обвинявайки Кремъл, че участва, заедно със сирийската авиация, в жестоките бомбардировки срещу обсадения град Алепо. Предусещайки края на преговорите след неколкократни предупреждения от страна на американски представители, президентът Владимир Путин отговори с отхвърляне на ключово споразумение, призоваващо всяка от страните да унищожи по 34 тона плутоний - химичен елемент, използван за направата на ядрени оръжия. Тези събития свидетелстват за още по-голямото влошаване на отношенията между САЩ и Русия, които са в горчиви противоречия относно Сирия, Украйна и други проблеми, пише в. "Ню Йорк таймс". 

Отмяната на подписаното през 2000 г. споразумение за унищожаването на запаси от обогатен плутоний бе до голяма степен символичен жест. Кремъл обаче го използва, за да изтъкне редица "неприятелски действия" срещу Русия, като се започне от санкциите заради Украйна и се стигне до разполагането на сили на НАТО в балтийските страни, пише "Вашингтон пост".

Решението на Путин не изглежда пряко свързано с провала на съвместните усилия в Сирия, но поставя акцент върху влошаването на двустранните отношения през последните няколко седмици, отбеляза в. "Уолстрийт джърнъл". 

Държавният департамент обяви и изтегляне на американските представители, които се срещаха в Женева през последните седмици със свои руски колеги да планират координирани въздушни удари срещу Ал Кайда и Ислямска държава в Сирия. Решението на Вашингтон слага край на изгледите за примирие, създава риск да прати дългогодишната война в нова опасна посока и кара надеждата за политическо уреждане на конфликта да изглежда много далечна. Краят на преговорите слага на плещите на правителството на Обама тежката задача да обмисли други варианти за Сирия, включително доставки на по-мощни оръжия за бунтовниците, борещи се срещу правителството на Башар Асад, пише "Уолстрийт джърнъл".

Сподели:

Коментари (0)

Експерти от ЕС са в Украйна по проверка за възстановяването на тръбопровода „Дружба“

Експерти от ЕС са в Украйна по проверка за възстановяването на тръбопровода „Дружба“

Специалистите пристигат, след като затварянето на нефтопровода през януари предизвика спор с Унгария, която блокира заема от 90 млрд. евро от ЕС за Киев

Иран подготвя такси и данъци за корабите, плаващи през Ормузкия проток

Иран подготвя такси и данъци за корабите, плаващи през Ормузкия проток

„В парламента работим по план, според който държавите ще плащат такси и данъци на Ислямската република, ако Ормузкият проток се използва като сигурен маршрут за транзит, енергийна и продоволствена сигурност“

Авиокомпаниите са заплашени от недостиг на гориво още през април

Авиокомпаниите са заплашени от недостиг на гориво още през април

Тази седмица Виетнам стана първата държава, която предупреди за евентуална отмяна на полети от месец април, а Китай и Тайланд обявиха, че спират износа на гориво, за да запазят собствените си запаси