"Бежанците, бягащи от война и преследване, предприемат това опасно пътуване през Балканите с надежда да намерят сигурност в Европа, а всъщност стават жертви на злоупотреби и експлоатация", каза Гори ван Гулик, заместник-директор на "Амнести" за Европа и Централна Азия. "Сърбия и Македония са се превърнали в мястото, където отиват бежанците и мигрантите, които, изглежда, никой в ЕС не иска да приеме", допълва той.
Докладът на "Амнести" се базира на проучвания в Сърбия, Унгария, Гърция и Македония между юли 2014 г. и март 2015 г. и на интервюта с над 100 потърпевши.
Маршрутът по море до Гърция и Турция и след това през Македония и Сърбия в Унгария е по-малко опасен, отколкото този през Либия и Средиземно море. И все пак той също крие опасности. От януари 2014 г. 123 души са се удавили в опит да прекосят Средиземно море към Гърция, а 24 са загинали на железопътните релси.
Пристигащите на гръцките острови, включително деца, се сблъскват с ужасни условия и повечето отиват в Атина. На границата между Гърция и Македония, както и на тази между Македония и Сърбия те стават обект на незаконни изблъсквания. Мнозина са принудени да плащат подкупи. Един свидетел, интервюиран от "Амнести", споделя, че сръбската полиция е заплашила да не пусне групата му да влезе в Унгария, освен ако всеки не плати по 100 евро.
Афганистанец разказва как е бил върнат в Гърция от македонската полиция. Той и 13-годишният му син са били бити.
Някои от бежанците, с които правозащитниците разговаряли, казват, че са били връщани повече от 10 пъти.
Двама нигерийци разказват как са били нападнати от девет души с ножове. Те са отишли при полицията да поискат помощ, но са били арестувани.
През 2014 само 10 търсещи убежище са получили статут в Македония и само един в Сърбия. Задържаните в Унгария бежанци, които са влезли в страната извън законово установения ред, често са задържани в претъпкани помещения при ужасни условия. През 2014 г. Унгария е дала убежище на 240 души, което е много малко в сравнение с броя на кандидатите.
Някои хора не искат да получат статут в Унгария, което означава, че искат да продължат към други страни, членки на ЕС. Повечето от тях обаче са депортирани обикновено в Сърбия, а оттам някои в Македония. Там те остават без законов статут и без защита от допълнителни нарушения на човешките права.
Според "Амнести" нарастващият брой бежанци, които поемат през Балканите към Европа, подчертава общия провал на европейската миграционна политика, над която Сърбия и Македония нямат контрол. "Вместо да допринесе за подобрения в съответните структури в балканските държави, ЕС инвестира в усилия за затягане на граничния контрол", коментира организацията.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства