15 Май, 2026

"Амнести Интернешънъл": Русия е виновна за смъртта на поне 200 цивилни в Сирия

"Амнести Интернешънъл": Русия е виновна за смъртта на поне 200 цивилни в Сирия

Жертви на руските въздушни удари в Сирия са станали стотици цивилни граждани, твърди "Амнести Интернешънъл" в доклад, цитиран от "Дойче Веле".

Твърденията на независимата организация за защита на човешките права са базирани на анализ на шест руски бомбардировки над Хомс, Идлиб и Алепо, извършени в периода септември-ноември 2015 г. 

По оценки на експерти при въздушните атаки на руските ВВС са загинали най-малко 200 души от цивилното население. 

От "Амнести Интернешънъл" отбелязват, че ударите са причинили разрушения в жилищни райони на близкоизточната държава: под бомбите на Москва са попаднали джамии, медицински учреждения и обществени сгради, се казва в доклада на правозащитниците. 

Русия преднамерено е прикрила информацията за щетите, за да не се появят съобщения в медиите. 

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Говорихме със Си Дзинпин за войната в Украйна, бихме искали този въпрос да бъде уреден

Тръмп: Говорихме със Си Дзинпин за войната в Украйна, бихме искали този въпрос да бъде уреден

„До миналата нощ всичко изглеждаше добре, но миналата нощ те (Украйна ) понесоха тежък удар“, отбеляза американският президент

Румен Радев разпредели между четиримата вицепремиери  функциите по координация

Румен Радев разпредели между четиримата вицепремиери функциите по координация

Заместник министър-председателят Иво Христов ще координира работата на министрите на образованието и науката, на културата, на туризма, и на младежта и спорта.

Спътникови снимки показаха щетите за ключов нефтен терминал, Украйна е увеличила двойно ударите

Спътникови снимки показаха щетите за ключов нефтен терминал, Украйна е увеличила двойно ударите

„Сред пострадалите са големи заводи в Кириши в западна Русия, Нижни Новгород на Волга, Перм в Урал и Туапсе на Черно море.