Анкара се опитва да извие ръцете на канцлера Ангела Меркел.
Турските власти са готови да пуснат германски депутати да посетят базата "Инджирлик". В замяна искат правителството на Ангела Меркел да се дистанцира от приетата от Бундестага резолюция, в която масовите убийства на арменци в Османската империя се определят като "геноцид", съобщи снощи сп. "Шпигел, цитиран от БТА.
"Турската страна иска от германското правителство ни повече, ни по-малко от това да се дистанцира от резолюцията на парламента", пише германското списание. Високопоставен турски дипломат, цитиран от сп. "Шпигел", е заявил, че "ние можем да живеем с това, че Бундестагът е приел такава резолюция, но федералното правителство трябва да поясни, че понятието "геноцид" няма юридическо значение".
По данни на списанието при посещението си в Турция германският държавен министър по европейските въпроси Михаел Рот е заявил, че в резолюцията се говори и за отговорността на тогавашната Германска империя за убийствата на арменци. Той е подчертал, че документът не е насочен срещу сегашните власти на Турция.
Въпреки това Анкара иска германското правителство да се дистанцира от резолюцията на най-високо равнище - за предпочитане на ниво канцлер или външен министър, пише сп. "Шпигел". "Още по-добре за турските власти би било канцлерът Ангела Меркел да посети Анкара", добавя списанието.
Отношенията между Берлин и Анкара се влошиха значително след като Бундестага прие резолюция, определяща като "геноцид" масовите убийства на арменци в Османската империя. След като отношенията между двете страни се обтегнаха, Турция не разреши на германски депутати да посетят базата "Инджирлик",
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс