30 Април, 2026

Арабски медии: ИД обучава летци за пилоти на пътнически самолети

Арабски медии: ИД обучава летци за пилоти на пътнически самолети

Терористичната групировка "Ислямска държава" обучава летци с най-модерни авиационни тренажори в либийския град Сирт, съобщи в. "Аш Шарк ал аусат", цитиран от ТАСС.

Според негов източник "апаратите са нови, най-вероятно вносни" и с тяхна помощ бъдещите пилоти на терористите се учат да излитат и кацат, да определят позицията си по ширина и дължина, да установяват връзка с командно-диспечерски пунктове.

Сред бойците на ИД има много бивши офицери - и от Либия, и от съседни страни, които обучават терористите, посочва "Аш Шарк ал аусат". 

Вестникът твърди, че първите симулатори за подготовка на пилоти на пътнически самолети са пристигнали в Либия през октомври, а преди две седмици са доставени и тренажори за управление на военни самолети.

Все още няма данни терористите от ИД да притежават авиация.

Но въпреки че проправителствени ВВС обстрелват позициите на ИД в Либия, бунтовниците превземат все нови територии край Средиземно море. От август т. г. в ръцете на ИД е и град Сирт. 

На практика в цяла Либия цари абсолютен хаос. В страната действат две правителства, всеки град фактически има собствена власт, а всяко селище - местно "народно опълчение", което се подчинява само на тамошните закони и на някои племенни вождове, добавя агенцията.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.