1 Май, 2026

Арести в Русия ден преди протестния митинг под надслов "Той не ни е цар"

Арести в Русия ден преди протестния митинг под надслов "Той не ни е цар"

Алексей Навални

Арестуват из цяла Русия съратници и поддръжници на опозиционера Алексей Навални, пише руският сайт Нюз.ру. Полицията е задържала хората на блогъра преди свикания от него протест шествие, под наслов "Той не ни е цар", на 5 май. Митингът е насочен срещу Владимир Путин, който на 7 май официално ще встъпи за четвърти път като президент

В Санкт Петербург е арестуван координаторът на движение "Петербургска пролет" и доброволец в щаба на Навални Иля Гантварг. Задържани са в град Чебоксари Семьон Кочкин и организаторката на протеста на 5 май Марина Политова, а в Кемерово - доброволецът Дмитрий Диденко.

Арестувани са хора в Рязан, Тамбов и други градове. Всички акции са с измислени предлози и обвинения. Например те са уличени в неправомерно участие в протеста в Кемерово след пожара в мола, когато хиляди се стекоха на площада и поискаха оставката на Путин. Той разговаряше с местните началници в сградата на общината, но не излезе пред народа. 

На Кочкин е повдигнато обвинение, че е призовал за участие в митинга "Той не ни е цар" в социалната мрежа "ВКонтакте". А на Диденко, че пушил на забранено място.

Полицаи с униформи са нахлули и в щабовете на Навални в Мурманск и Волгоград.

Очаква се утре стотици хиляди да излязат на протест срещу управлението на Путин. Цялата репресивна машина е вдигната още днес на бойна нога. 

Опозиционният лидер призовава милионите руснаци, които не са гласували за Путин или изобщо не са участвали в изборите, да излязат на улицата в своите градове и да протестират срещу "корупцията, установяването на монархия, неравенството, цензурата и беззаконието".

Сподели:

Коментари (0)

Politico: Тръмп шокира Пентагона със скандално изявление

Politico: Тръмп шокира Пентагона със скандално изявление

Това е в рязък контраст с наскоро завършения многомесечен анализ на Пентагона относно разполагането на войски в световен мащаб , който не предвижда значително намаляване на присъствието в Европа

ВСУ отново удари Туапсе, горят последните резервоари, нищо здраво не остана

ВСУ отново удари Туапсе, горят последните резервоари, нищо здраво не остана

Системите за противовъздушна отбрана отново се оказаха безсилни срещу ударите по руското пристанище

Сибига: Европа остава непълна и „счупена“ без Украйна в ЕС

Сибига: Европа остава непълна и „счупена“ без Украйна в ЕС

Външният министър на Украйна отправи директно послание към Брюксел, заявявайки, че разширяването на Съюза не е риск, а една от най-големите стратегически инвестиции за Европа