28 Февруари, 2026

Арестуваха дясната ръка на Давутоглу в Турция

Арестуваха дясната ръка на Давутоглу в Турция

Днес е задържан Гюрджан Балък – ключова фигура във Външно министерство на Турция от времето на бившия премиер Ахмет Давутоглу, когато той беше външен министър, а Балък негов специален съветник.

Арестите и уволненията във всички възможни сектори в Турция продължават ударно, на прицел са служителите в Министерството на външните работи и вече двама посланици са задържани, предаде БГНЕС.

Посланиците на република Турция в Канада Тунджай Бабалъ и в Коста Рика Али Фъндък бяха уличени във връзки с ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен, сочен за организатор на преврата от 15 юли, и вчера белезниците щракнаха и на техните ръце, съобщават медиите.

Арестуваният днес Гюрджан Балък организира през 2013 г. среща на Давутоглу с Фетхуллах Гюлен. Тогава външният министър е в Ню Йорк за срещата на върха на ООН. Балък по същото време е бил съветник и на предишния президент Абдуллах Гюл, като е съвместявал двете длъжности. Именно той седмица по-късно докладва на президента Гюл за осъществената среща на Давутоглу с Гюлен. Информацията за това е предизвикала на гнева на държавния глава – той не е бил уведомен предварително за уговорената среща в САЩ, а и научава цяла седмица след завръщането на Давутоглу. По същото време Реджеп Ердоган е премиер на Турция и след едно заседание коментира с Давутоглу безпокойството си от срещата с Гюлен и най-вече от организатора й, за когото се застъпва пред президента Гюл и Балък е назначен като чиновник във Външното министерство. След опита за преврат на 15 юли в страната започна операция по издирването и арестите на гюленисти с невиждани мащаби. Още на 26 юли четирима дипломати се простиха с ангажиментите си към Външното министерство, припомни БГНЕС.

Сподели:

Коментари (0)

Израел: Али Хаменей е ликвидиран, тялото му е открито и показано на Тръмп и Нетаняху

Израел: Али Хаменей е ликвидиран, тялото му е открито и показано на Тръмп и Нетаняху

Комплексът на Али Хаменей е унищожен; признаците сочат, че той вече не е там (вече не е в света на живите), заяви президентът на държавата Израел

Външните министри на Европейския съюз се събират за извънредни разговори за Иран

Външните министри на Европейския съюз се събират за извънредни разговори за Иран

„Безразборните атаки на иранския режим срещу неговите съседи носят риск от въвличане на региона в по-широка война и ние ги осъждаме“, коментира първият дипломат на ЕС Кая Калас

Тръмп бе предупреден, че удари по Иран са високорискови, но могат да доведат и до големи резултати

Тръмп бе предупреден, че удари по Иран са високорискови, но могат да доведат и до големи резултати

Информациите от екипа за национална сигурност на Тръмп помагат да се обясни как американският президент е решил да проведе може би най-рискованата военна операция на САЩ след инвазията в Ирак през 2003 г.