7 Декември, 2025

Армения се отказа от историческо мирно споразумение с Турция

Армения се отказа от историческо мирно споразумение с Турция

снимка: Флагман

Този акт е повече символичен, тъй като протоколът не е бил ратифициран през последните години

Армения обяви, че се отказва от мирното споразумение, подписано между нея и Турция през 2009 г., с което трябваше да се нормализират връзките между двете държави, предаде "Ройтерс", като цитира арменската теливизия "Йеркир медия" и цитира говорител на президента, съобщава "Дневник".

Пред медията говорителят Владимир Хакобян казва, че президентът Серж Саркисян е съобщил на среща на Националния съвет за сигурност, че турско-арменските протоколи са "анулирани". И говорителят на външното министерство Тигран Балаян написа в "Туитър", че протоколите са обявени за "нищожни". По-късно публикува с язвителен коментар писалката, с която е подписано споразумението от арменска страна, и попита дали тя сега е спомен или инструмент на дипломацията.

Споразумението между Армения и Турция е от октомври 2009 г. С него двете страни се разбраха да възстановят отношенията си и да отворят границата си след столетието на напрежение заради масовото избиване на арменци в Османската империя в годините на Първата световна война.

Актът е силно символичен, тъй като протоколите така и не са били ратифицирани за почти осем и половина години.
Сподели:

Коментари (0)

Разкрита е причината за срива на Cloudflare

Разкрита е причината за срива на Cloudflare

Техническият директор на Integrity360 Ричард Форд смята, че инцидентът е резултат от „промяна в базата данни, направена по време на планирана поддръжка, която леко е излязла от контрол“, претоварвайки системите.

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.