16 Юни, 2026

Атина клекна - даде "зелена светлина" на сделката с кредиторите

Атина клекна - даде "зелена светлина" на сделката с кредиторите

След 12-часови дебати гръцкият парламент даде очаквана „зелена светлина” за споразумението на страната с европейските кредитори. Срещу обещания за строги реформи Гърция ще получи 86 млрд. евро през следващите три години.

За споразумението гласуваха 220 депутати, 64 бяха против, имаше и 11 въздържали се.

Споразумението получи остри критики както от страна на опозицията, така и от депутати от управляващата коалиция. Опозиционните партии обаче дадоха своя глас „за”, коментирайки че то ще запази европейското бъдеще на Гърция.

Трудно постигнатата победа обаче поставя премиера Алексис Ципрас в изключително трудно положение, след като депутати от СИРИЗА не подкрепиха постигнатите договорки. Коалицията е пред разцепление – вчера Панайотис Лафазанис – лидер на лявото крило в управляващата партия, анонсира създаването на ново движение и призова всички, които са против меморандума да се присъедини към нея.

Правителството за първи път отговори явно на тази атака и коментира късно снощи, че Лафазанис е избрал пътя на разделението от СИРИЗА, пише гръцкото издание „Катимерини”. В местните медии се появиха и слухове, че Ципрас ще поиска вот на недоверие срещу председателя на парламента Зои Константинопулу след като мине гласуването на споразумението.

По-рано, в началото на извънредното заседание на парламента, започнало в 2 часа тази нощ, Констнатопулу обяви споразумението като противоконституционно и се опита всячески да забави гласуването в пленарната зала.

"Не съжалявам, че избрах компромиса", коментира пред депутатите в своята реч премиерът на страната. Той посочи, че изборът му е бил дали Гърция да остане в еврозоната, или да подпише споразумението с тежки условия.

„Днес приключва първият цикъл на тежкия, болезнен процес, започнал още на 25 януари със съставянето на това правителство”, коментира Ципрас и допълни, че политическата и икономическата обстановка е съвсем различна днес.

След неговото изказване думата взе бившият финансов министър Янис Варуфакис, който коментира, че би напуснал поста си на депутат в парламента, ако това бъде поискано от Ципрас. Варуфакис гласува против споразумението с кредиторите.

По-късно днес ще има още едно извънредно заседание – този път на финансовите министри от еврозоната. На него ще бъдат обсъдени постигнатите технически детайли по споразумението на Гърция с кредиторите. Заседанието е насрочено за 15 часа (16 часа българско време). Коментарите в ЕК вчера бяха, че Еврогрупата ще анализира и план за втори мостови заем за Атина, срещу който обаче гръцките власти се противопоставят яростно.

Сподели:
YouGov: "Алтернатива за Германия" вече води с 9% пред блока на Мерц

YouGov: "Алтернатива за Германия" вече води с 9% пред блока на Мерц

AзГ се превърна в най-голямата опозиционна партия в Германия след безпрецедентен успех на миналогодишните парламентарни избори

Лавров: Зеленски води е дипломация с мегафон

Лавров: Зеленски води е дипломация с мегафон

Той определи европейската позиция като „илюзорна“ и подчерта, че Москва не възнамерява да приема ултиматуми по отношение на войната в Украйна

Зеленски: 60% от руснаците искат край на войната с Украйна

Зеленски: 60% от руснаците искат край на войната с Украйна

"Но и Русия трябва да знае, че ние имахме ужасна зима и те също ще имат такава. Затова моето предложение е диалог“, заяви украинският лидер.

Коментари (0)