25 Февруари, 2026

Атина очаква решение за дълговете си на срещата на Еврогрупата

Атина очаква решение за дълговете си на срещата на Еврогрупата

Темата за устойчивото управление на дълговете на Гърция ще бъде повдигната по време на заседанието на Еврогрупата по-късно в понеделник. Атина очаква на срещата на финансовите министри от еврозоната да постигне споразумение по втория преглед на спасителната си програма и така да отвори разговорите за опрощаване на част от дълга.

Успешното приключване на преговорите по втория преглед ще даде възможност и Гърция да се включи в програмата за количествени облекчения на Европейската централна банка (ЕЦБ). Гръцкото правителство се надява това да стане до първото тримесечие на 2017 година. В южната ни съседка са оптимисти, че ще има решение в тяхна полза на срещата, особено на фонана резултатите от референдума в Италия, които подсказват нова криза в еврозоната, пише "Катимерини".

"Всеки разбира, че Европа не може да устои на повторение на гръцката криза, когато са налице проблемите с Италия, предстоящите избори в много европейски държави и бежанската криза", коментира говорителят на правителството Димитрис Цанакопулос пред радио Athens 9,84. Той обаче е категоричен, че правителството няма да приеме искания на Международния валутен фонд (МВФ) за още икономии, допълва Ana Mpa.

Срещата на Еврогрупата, насрочена за 5 декември, е ключова за Гърция. На нея ще бъдат прегледани усилията на страната по отношение на реформите в трудовия сектор, както и премахването на някои данъчни облекчения. Говорителят на кабинета коментира, че страната ще се опита да възстанови колективните трудови договори, посочвайки че Гърция е единствената страна в ЕС, в която тази практика е забранена.

Според гръцки медии обаче премиерът Алексис Ципрас е готов насериозни отстъпки пред кредиторитев името на облекчаването на дълга и ключовите министерства вече готвят планове в тази насока. Германското издание Handelsblatt пък съобщи, че Европейският стабилизационен механизъм(ESM) в момента разработва мерки, които са одобрени и от германското финансово министерство, за опрощаване на наказателни лихви и намаляване на размера на лихвите по старите дългове на страната. Така Атина ще спести около 220 млн. евро догодина.

"Никой не обсъжда номинално намаление на гръцкия дълг. Коментираме удължаване на срокове, намаляване на лихви и аз смятам, че до края на годината можем да постигнем специфични средносрочни и дългосрочни мерки, които да бъдат приети след края на спасителната програма", коментира Димитрис Цанакопулос.

Сподели:

Коментари (0)

Блъфира ли Путин? Москва предупреждава за саботажи на „Турски поток“ и „Син поток“

Блъфира ли Путин? Москва предупреждава за саботажи на „Турски поток“ и „Син поток“

Изявлението на руския президент повдига въпроси за сигурността на енергийната инфраструктура и за политическата логика зад предупреждението

Ще атакува ли Тръмп Иран - обратното броене тече

Ще атакува ли Тръмп Иран - обратното броене тече

Според наблюдатели това е един от най-критичните моменти в историята на Близкия изток

Нарендра Моди пред Кнесета: Индия стои твърдо зад Израел

Нарендра Моди пред Кнесета: Индия стои твърдо зад Израел

"Ние усещаме вашата болка, споделяме вашата скръб"