7 Декември, 2025

Австрия с план за промяна на мигрантската политика в ЕС

Австрия с план за промяна на мигрантската политика в ЕС

Военният министър на Австрия е подготвил план за промени в миграционната политика на ЕС, който включва таван за прием на мигранти и приемане на молби за убежище само извън ЕС.

Това пише германският вестник "Билд", цитиран от Ройтерс.

Социалдемократът Ханс Петер Доскозил заяви пред изданието, че промените са неотложно необходими, за да бъде създадена порядъчна система за законна миграция на тези, които са подали молби за убежище в ЕС.

Става въпрос за прекратяване на провалените европейски бежански политики. Трябва да признаем пред себе си и да бъдем честни, че ЕС има ограничен капацитет за прием на мигранти. Трябва да спрем незаконната имиграция, поясни той.

Доскозил ще представи плана на среща на държавите от Централна Европа през февруари.

"Билд" допълва, че планът на Доскозил призовава за налагане на таван от ЕС, базирайки се на установени от страните членки ограничения, които на практика ще принудят държави като Германия, които на този етап не са наложили такъв лимит.

Планът на Доскозил също предвижда създаване на бежански центрове в държави като Нигер, Йордания и Узбекистан, като потенциално ще се използват обекти на бежанската агенция към ООН.

Мигрантите, които не получат убежище или тези, които са влезли нелегално в ЕС, но не могат да бъдат върнати в техните страни, ще бъдат прехвърлени в "защитени зони", които ще бъдат свързани с бежанските центрове, пояснява изданието.

Говорител на военното министерство на Австрия, позовавайки се на плана, поясни, че тези мигранти, които наистина се нуждаят от протекция, ще бъдат прехвърлени в страна членка на ЕС, като това ще зависи от капацитета на тази страна за интегриране на мигранти.

Молбите за убежище ще бъдат разглеждани от екипи от експерти от държавите членки на ЕС, изтъкна говорителят.

Сподели:

Коментари (0)

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

"Като цяло това контрастира с подхода на предишни американски правителства", констатира говорителят на Путин.

17 кандидати се борят на днешния вот за кметския пост в Букурещ

17 кандидати се борят на днешния вот за кметския пост в Букурещ

Сред претендентите има депутат, двама кметове на райони, бивш министър, бивш член на Европейския парламент, журналист и актьор.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

Прехвърлянето на тази тежест от САЩ към европейските членове на НАТО би променило драстично начина, по който САЩ, основатели на Алианса работят с най-важните си военни партньори.