25 Март, 2026

Барак Обама: Ще помагам хора да заживеят на Марс през 30-те години

Барак Обама: Ще помагам хора да заживеят на Марс през 30-те години

Президентът на САЩ Барак Обама обеща да помага за мисията хора да стъпят на повърхността на Марс през 30-те години. "Ройтерс" коментира, че това може да означава, че първият полет може да е факт след едва 14 години. "Ще работя с частни компании за изграждането на нова жизнена среда, която да се поддържа устойчива и да транспортира астронавти по време на продължителни мисии в дълбокия космос", съобщи президентът на САЩ с писмо до медиите.

"Поставихме си ясна задача, важна за следващата глава от историята на Америка в космоса: да изпратим хора на Марс до 30-те години и да ги върнем безопасно на Земята. Голямата ни амбиция е един ден да останем там за продължително време", се казва в текста.

Статията е публикувана малко преди планираната от Белия дом за тази седмица среща в Питсбърг. Целта ѝ е да събере учени, студенти и ентусиасти в търсене на нови идеи и проекти за разработване на пазара на частните космически полети. През януари 2004г. - повече от 31 години след последната мисия на NASA до Луната през декември 1972 г., той каза, че САЩ планират да изпратят американски астронавти до Марс и да установят дългосрочно човешко присъствие на Луната. С нея той искаше да съживи американската космическа програма, деморализирана от поредица неуспехи, включително гибелта на седем астронавти при катастрофата на совалката Колумбия през февруари 2003г. Глобалната финансова и икономическа криза наложи драстични съкращения и промяна в много планове и срокове.

Днес няколко частни компании вече работят по космически програми, свързани основно с Международната космическа станция. Но излизането от орбитални проекти и преминаването към мисия до планета, отстояща при най-голямо сближение на 56 милиона километра, изисква амбиция, познания, умения и финанси от друга категория. От NASA твърдят, че би трябвало полет до Червената планета да отнеме 9 месеца в едната посока. Ако се разработи по-мощен двигател, пътуването може да се съкрати до 130 дни.

Сподели:

Коментари (0)

Осъдиха на затвор четирима от "Хамас" , отговарящи за складове с оръжия в България и др. страни

Осъдиха на затвор четирима от "Хамас" , отговарящи за складове с оръжия в България и др. страни

Съдия Дорис Хуш посочи, че за първи път съд в Германия разглежда въпроса дали "Хамас" е терористична организация. Повече от година след началото на делото, съдът не изрази никакво съмнение в това

ЕС започна процедура, за да стане „учредител“ на специален трибунал за Украйна

ЕС започна процедура, за да стане „учредител“ на специален трибунал за Украйна

„Справедливостта за жертвите на агресията е най-добрият път към траен мир. Стремежът към справедливост е също така и възпиращ фактор за потенциални агресори“, заяви върховният представител на ЕС за външната политика Кая Калас

Киев възнамерява да отблъсне пролетното настъпление на Русия с помощта на нови възможности

Киев възнамерява да отблъсне пролетното настъпление на Русия с помощта на нови възможности

Както отбеляза Евгений Ласийчук, командир на 7-ми корпус за бързо реагиране на Украйна, всяко настъпление към „пояса от крепости“ най-вероятно ще съчетава атаки около Покровск с обсади на близките Константиновка и Славянск, за да „разклати“ няколко направления