Южната германска провинция Бавария настоява да бъде върнат граничния контрол по външните граници заради големия брой лица, търсещи убежище, по-специално от Косово, съобщава ДПА.
Баварският вътрешен министър Йоахим Херман е заявил, че ако връщането на граничния контрол се окаже юридически невъзможно, германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер трябва да настоява за внасяне на промени в Шенгенското споразумение. Целта е автобусите с косовски имигранти, които искат убежище, да бъдат спирани, преди да влязат на германска територия, посочват германските медии.
Миналата седмица в Бавария са пристигали средно 223 косовски граждани дневно, а по-миналата броят им е бил около 500. Изданието отбеляза, че намаляването на косовските имигранти е резултат от решението на правителството за съкращаване на процедурата за разглеждане на молбите за убежище.
Хиляди косовари напускат родината си, за да потърсят по-добър живот в Европейския съюз, като най-често пътят им минава през Сърбия и Унгария. Най-малко 100 000 косовски граждани са напуснали страната от август до декември и 50 000 от началото на тази година.
Още от Свят
NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си
Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"
Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?
Фактът, че Париж и Лондон се съгласиха да предоставят на Украйна лиценз за производство на Storm Shadow/SCALP, все още не означава, че производството на такива ракети ще започне бързо
37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради
"Тези, които са допуснали това да се случи, трябва да бъдат подведени под отговорност за решенията си... Правилата са ясни: боеприпаси не може да се съхраняват в близост до домове или други жилищни райони." - каза президентът Зеленски